Zeka Nedir?

Written By: Beyin Gücü - Mar• 12•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Zihin-hedefler

 

Ayırma, yargılama ya da eleştirel değerlendirme değildir. Zeka olanların görülmesidir.

Olan sürekli değişmektedir. Eğer görme geçmişe çapa atarsa, görmenin zekası durur. Görmenin zekası durduğunda, bellek kayıtlarının ölü ağırlığı ne yapacağınızı dikte etmeye başlar, algının zekası değil!

Meditasyon bütün bunları bir anda görmektir.

Ve görmek için sessizlik olmalıdır. Bu sessizlikten, düşüncenin etkinliklerinden bütünüyle farklı olan bir aksiyon çıkar.

Kişilik Ötesi Psikoloji alanında uygulanan meditasyon pratiklerinin amacı dikkatin bilinçli yönlendirilmesi aracılığıyla farkındalığın geliştirilmesidir. Dikkat ya belirli bir meditasyon nesnesinde odaklanır ya da seçmesiz farkındalık içinde bütünüyle açık tutulur.

Meditasyon uygulamalarına başladığımız ilk günlerde öncelikle kendi farkındalık ve algı seviyelerimizin ‘duyarsız’, ‘kirli’, ‘gürültülü’ ve ‘iradi denetimimizin dışında’ olduğunu görürüz. Kundalini yükseltme çalışmaları yapıyorsak, şakra merkezlerimizin ve kanallarımızın ‘tıkalı’, ‘bloke’, ‘negativite yüklü’ olduğunu görürüz.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Meditasyon uygulamalarının sakinliği, duyarlılığı, alırlığı, empatiyi, sezgiyi ve açıklığı geliştirdiği Kişilik Ötesi Psikoloji uygulamaları sırasında tespit edilmiştir.

Bunlar Dönüşüm Sürecinin (viparinama) başlangıcıdır. Uygulamalar düzenli sürdürüldüğünde Kişilik Ötesi Alana geçilmektedir.

İleri seviyedeki uygulayıcılardaki bilinç hallerinde algısal duyarlılık, açıklık, sezgi ve keşf, sakinlik, neşe ve sevinç, sevgi artışı görüldüğü raporlaştırılmıştır.

Bunlar sıradan yaşam üslubunda deneyimlenen seviyelerin çok üzerindedir.

En sonunda bilinçte kalıcı, sürekli ve radikal bir değişim, dönüşüm gerçekleşmektedir. Buna aydınlanma ya da özgürleşim (nissarana) denmektedir.

 

NLP İle Ruhsal Gelişim/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Yaşam Amacınızı Belirleme Soruları başlıklı makalemizde amacınızı belirleme soruları.nlp, nlp ile ruhsal gelişim ve yaşamın amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir