Yaratıcı Düşünmek

Written By: Beyin Gücü - Nis• 17•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beynimizi-kullanma

En son ne zaman yaratıcı bir fikir buldunuz? Bu sabah mıydı? Belki dündü? Geçen ay? Belki de bir yıl önceydi? Karşılaştığınız problemleri çözerken sadece bir, iki ya da üç yolla mı çözmeye çalışıyorsunuz? Her şeyin nasıl yapılması ya da çözülmesi gerektiği zaten belli mi? ‘Her şeyi denedim, yapılacak başka bir şey kalmadı.’ dediğiniz oluyor mu?

İstiklal Caddesi’nde, bir bahar günü, kör bir adam dilencilik yapıyormuş. Dizlerinin dibine bir tabela koymuş. Üzerinde ‘DOĞUŞTAN KÖR’ yazılıymış. Herkes dilencinin önünden gidiyormuş. Bir reklamcı bunu görmüş. Tabelayı almış arkasına bir şeyler yazmış, olduğu yere tekrar bırakmış. Ne olduysa olmuş. Gelip geçen ve bu tabeladaki yeni yazıyı okuyan herkes, başlamış dilencinin önündeki şapkaya, habire para atmaya.

Bir cümle yetmiş onca kişiyi etkilemeye ve dilencinin şapkasının kısa sürede ağzına kadar parayla dolup taşmasına…

GÜZEL BİR BAHAR GÜNÜ…

AMA BEN BAHARI GÖREMİYORUM.’

Yaratıcı düşünmek nedir? Herkes ile aynı şeye bakıp farklı bir şey görmektir. Beş yüz yıl önce, bir kişi para basan pres ile şarap ezen makineye bakarak farklı bir şey gördü. Bu iki makine arasında bir şey düşünerek, matbaa baskı makinesini icat etti.

Neden birçoğumuz yaratıcı değiliz? Neden zihin gücümüzün sadece ufak bir bölümünü değerlendirebiliyoruz?

Yaz tatiline giren 14 yaşındaki Ahmet’e yapması için anne ve babası bir iş verir; bahçenin çitleri boyamak. Bahçe çitlerini boyaması tüm gününü alacaktır. Birkaç boy fırça, boya ve çitlerle başbaşa kalmıştır.

Ahmet boyamaya başlar. Ancak hava sıcaktır ve bir saat sonra yorulup boya yapmaktan sıkılmıştır. Arkadaşları ise büyük bir çınar ağacının gölgesinde oyun oynamaktadır. Bir süre sonra arkadaşları yanına gelip Ahmet’i izlemeye başlayınca Ahmet büyük bir şevkle çitleri boyamaya başlar. Çocuklardan birisi ne yaptığını sorar.

Ahmet, ‘Annem babam çitlerin hepsini boyamama izin verdi. Gerçekten harika bir şey, çok zevkli.’

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

‘Biz de boyayabilir miyiz?’ diye sorar çocuklar.

Ahmet’se, ‘Hayır, hepsini ben boyayacağım.’ der.

‘Ne olur, bari birazcık boyayalım.’ ‘Tamam.’ der Ahmet, ‘Kimler kola ısmarlarsa onların boyamalarına izin vereceğim.’

Bütün çocuklar ellerine birer fırça alıp çitleri büyük bir heyecanla boyamaya başlar. Ahmet’se gölgeye oturup aldığı kolaları birbiri ardına dizer ve mahallenin güneş altında çalışan çocukları izleyerek büyük bir keyifle içer.

Burada değineceğimiz bazı prensipleri ve yöntemleri işyerinizde, aynı zamanda özel yaşamınızda ve evinizde kullanabileceksiniz. Mesleğiniz ne olursa olsun; satış konusunda çalışıyorsanız, ev hanımıysanız, mühendisseniz, işçiyseniz, doktorsanız, bürokratsanız memursanız, yöneticiyseniz, sekreterseniz, kendi işiniz varsa ya da iş arıyorsanız, bu prensiplerden faydalanabilirsiniz. Bunları kullanmaktan keyif alacaksınız. Sizi heyecanlı maceralara itebilirler.

İçinden çıkılması imkânsız gibi görünen problemlere çözümler getirebileceksiniz. Bu prensipler uzun zamandır aradığınız ve istediğiniz sıçramayı yapmanızı sağlayacak fırsatları yakalamanıza yardımcı olacaklar.

Yaratıcı zekâmızı nasıl kullanabiliriz? Yaratıcılığın önündeki engeller nedir? Bunları aşmak için neler yapabiliriz?

 

Cengiz Erşahin/Kendini Ateşle/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Hayalinizi Canlı Tutmak başlıklı makalemizde gerçekleşmesi için hayalleri canlı tutmak, hayalinizi canlı tutmak ve hayalleri canlı tutmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir