“Yahya İşareti” Muamması

Written By: Beyin Gücü - Haz• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

virgin

 

Aslında Hıristiyan ilahiyatçıları için karışık bir mesele olan, Tanrı’nın günahsız oğlunun niye “Vaftizci Yahya” tarafından vaftiz edildiği sorusuna dair bir cevap olarak uydurulduğu tahmin edilen İsa ile Yahya’nın çocukken karşılaşmalarında, Hıristiyan ilahiyatçılar İsa’nın Yahya’dan her ikisi de büyüdüklerinde kendisini vaftiz etmesini istediğini ileri sürmektedirler.

Leonardo’nun bu karşılaşmaya dair kendi yorumunu iki ayrı tablo halinde sunması, kafaları karıştıran bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle her iki tabloya da baktığımızda, kimin kim olduğu konusu bir hayli tartışmalı bir hale gelir.

Londra’da bulunan versiyonda, başlarında hale olan iki çocuk ile, birisi haleli, diğeri de halesiz iki kadın bulunmaktadır. İlk bakışta, İsa ile “Vaftizci Yahya”nın çocukken buluşmalarına dair söylenceyi de dikkate aldığımızda, tablonun tam ortasında yer alan Meryem’i, bir elini çocuk İsa’nın omzuna uzatmış bir halde görürüz; “Vaftizci Yahya” ise, yerde oturmaktadır ve bir eliyle kendisini tutan melek “Uriel” de hemen yanındadır. Çocuk İsa’nın omzuna doğru uzanan bir haç da bulunmaktadır. Ancak, Meryem’in yanındaki çocuk bir dizi yerde, sanki karşısındakine hürmet gösterir gibi çizilirken, yerde oturan diğer çocuk da sanki karşısındaki kutsal gibi durmaktadır. Bu durum, sanat tarihçilerinin zihnini karıştırmış; kimisi Meryem’le olan çocuğun “Vaftizci Yahya”, melekle olanın da İsa olduğunu hükmetmesine neden olmuştur. Bu versiyona bakıldığında, Leonardo’nun hangi çocuğun kim olduğuna dair net bir işaret vermediği söylenebilir. Hıristiyan yorumcular ise, melekle birlikte olanın İsa, diğerinin de “Vaftizci Yahya” olduğundan neredeyse emindir. Yukarıda belirtildiği gibi, Meryem’le olan çocuğun diz çökmesi ve melekle olan çocuğun da kutsama işareti yapması, bu durum için delil olarak gösterilir. Ancak hala açıklanamaz bazı durumlar da vardır. Mesela, Meryem’in, kimi sanat tarihçileri tarafından “bir kartal pençesi” gibi uzanan sol elinin ne anlama geldiği net değildir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Paris’te bulunan “Virgin of Rocks” tablosu ise, kimilerine göre Leonardo’ya ait değildir. Ancak, bu görüşü ileri sürenlerin tezleri pek itibar görmemektedir. Dolayısıyla, Leonardo’ya ait olduğu söylenebilen bu versiyonda, ilkine göre dikkat çekici bazı değişiklikler vardır. Meryem’in duruşu neredeyse tıpatıp aynıdır. Yanındaki çocuğun başındaki hale ile boynundan geçen haç burada yoktur. Bunun dışında, Meryem’in yanındaki çocuğun diz çökerek karşısındakine saygı gösterir gibi bir eda içinde olması, bu versiyonda daha nettir.

Ama asıl önemli değişiklik, yerde, karşısındaki çocuğu kutsar gibi duran çocuğun yanındaki meleğin sağ elinin bu versiyonda apaçık görülmesidir. Melek, baştan beri üzerinde durduğumuz “Yahya işareti” ile karşısındaki çocuğu göstermektedir. Dolayısıyla, ya melekle olan çocuk “Vaftizci Yahya” ve Meryem’le olan çocuk da İsa’ysa? Bu durumda, “Vaftizci Yahya” İsa’yı kutsarken, İsa da onun otoritesi önünde saygı göstermekte olmuyor mu? Ayrıca, “Son Akşam Yemeği”nden beri İsa’ya bir işaret olarak sunulan “Yahya işareti” bir kez daha İsa’ya bir şeyleri hatırlatmıyor mu?

Açıkçası bu yorum, Hıristiyanlar tarafından kabul gören bir yorum olmayacaktır. Çünkü “Vaftizci Yahya”, “Tanrı’nın kuzusuna ihtimam gösterin” demektedir İncillerde. Ve Leonardo, başka bir tablosunda çocuk “Vaftizci Yahya”yı, kucağında bir kuzu olduğu halde resmetmiştir. Ayrıca, Batı Hıristiyanlarının “Vaftizci Yahya”yı “aziz” olarak kabul etseler de, “Tanrı’nın oğlu” olan birinin otoritesi önünde eğileceği bir kişi, dahası Müslümanlar ve Doğu Hıristiyanları gibi peygamber kabul etmeleri de mümkün değildir. Ancak baştan beri göstermeye çalıştığımız gibi, Leonardo’nun, “Vaftizci Yahya”ya, belirli bir saygı gösterdiği iddia edilmektedir. Hatta, tablolarında sürekli karşımıza çıkan “Yahya işareti”nin, İsa’ya Yahya’nın akıbetini hatırlatan bir işaret olduğu tezi ileri sürülmektedir.

 

Ali Cemal Buğra

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Verilerin Hafızaya Alınması başlıklı makalemizde beyinde verilerin hafızaya alınması, öğrenme ve verilerin hafızaya alınması hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir