Verilerin Hafızaya Alınması

Written By: Beyin Gücü - Haz• 06•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beyin-taktik-2

 

İç içe bölümler halinde bulunan beynimizin orta bölümünde hippocampus denilen bir merkez vardır. Bu merkez tüm hafızanın merkezi olarak kabul edilir. Elde ettiğimiz tüm veriler bu bölgeye gelir ve kalıcı olarak saklanıp saklanmayacağğına karar verilir.

 

 

Bu merkezde sizin bilincinizin oluşturduğu merak, ilgi yada önem sırasına göre ya hafızaya alınır yada bilinçaltındaki önemsizler bölümüne atılır.İşte bunu belirleyende sizin önceliklerinizdir. Oluşturduğunuz kriterlere göre önemli olan bilgiler kuvvetli eletrik sinyalleri şeklinde hafıza alınır ve kullanılır. İlgi duymadığımız yada kriterlerinize şimdilik uymayan bilgiler düşük frekanslı elektrik sinyalleri şekinde kalır, zayıf baglar oluşturur ve korteks kayır işlemi gerçekleşmez. Oysa kalıcı hafızaya kayıt olması için güçlü bağlar kurması gerekir. Tek yönlü edinilen yeni bilgi yeterince kuvvetli bir elektriksel bağ kuramaz ve bir süre sonra unutulur. Örneğin bir kuşun adı bir süre sonra unutulabilir ama kuşun resm görüntüsü yada videosu ile alınan bilgi bir çok bağ yapısı oluşturacağı için daha çabuk kalıcı hafızaya atılır.

 

Serkan Ertem

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Subliminal Mesajların Tarihi başlıklı makalemizde subliminal mesajlar, subliminal mesajlara örnekler ve subliminal mesajların tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir