Uzak Asyalı 10 Düşünür

Written By: Beyin Gücü - Ağu• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

gandhi

 

1. Krisnamurti: 1895-1986 yılları arasında yaşamıştır. Fizyolojik evrim, zihnin doğası, meditasyon, insan ilişkileri konusunda sayısız eserler vermiş, çağdaş bir Hindu düşünürüdür. 13 yaşında kendisine “dünya öğretmeni” , “mesih” gibi ünvanlar verilmiştir. Kendisi, bu ünvanları kabul etmemiştir.

2. Gandhi: 1869-1948 yılları arasında yaşamıştır. Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideridir. Aktif ama şiddet içermeyen bir felsefesi vardır. Doğruluk, pasif direniş, etyemezlik, saflık,   sadelik ve inanç, bu felsefenin temelidir. Gandhi, ömrü boyunca bir ortaçağ insanı gibi ihrama benzer  giysisi ile yaşamıştır. Modern dünyada “erdemli insan”ın temsilcisidir. Mücadelesini sadece ülkesi için değil,  tüm insanlık için yaptığını açıkça anlatmıştır.

3. Hsun Tzu: M.Ö. 312 – MÖ 230 yılları arasında yaşadığı varsayılır.  Klasik Çin Felsefesi’nin 3 temel düşünüründen  sayılır. Ona göre insan, başıboş bırakılırsa yozlaşır; özünde kötülük vardır. Ona göre olağanüstü güçler insanın hayatında çok az etkili olur. Hsun Tzu, aynı zamanda valilik yapmıştır. Onun öğretilerine göre, iyi ve kötünün  savaşında eğitim, iyinin çoğalması için vardır. İnsanın nihai amacı da iyiye ulaşmaktır. Sınıflarda kitap okuyarak yapılan eğitimden ziyade, hayatta yaşanarak  yapılan eğitim daha faydalıdır.

4. Mencius: M.Ö. 372 – M.Ö. 389 yılları arasında yaşamıştır. Çin ülkesini dolaşarak vaazlar verdi. Dünyanın değişmesinden umudunu kesince, kamu yaşamından çekildi. Annesi, oğlunun iyi yetişmesi için yaptığı katkılardan dolayı yetiştiği toplum tarafından  “ideal kadın “ kabul edilmiştir.

5. Tagore: 1861-1941 yılları arasında yaşamıştır. Evrensel Hint Kültürü ile ilahileri Modern Hint Kültürü ile birleştirmiştir. Hoşgörüyü savunan bir insandı. 1913 yılında şiirde Nobel ödülü aldı. Tanrı, Özlem, Doğa, Aşk  tasvirleri,  yazı ve şiirlerinin ana konusudur.  1915 yılında  Batı ile Asya Kültürünün kaynaşması için konferanslar vermiştir.

6. Konfüçyüs: M.Ö. 551 – M.Ö. 479 yılları arasında yaşamıştır. Temel felsefesi, iyilikseverlik ve insancıllıktır.  İnsan dilerse iyiliksever olur ona göre.  Erdemli bireyler, erdemli toplumları oluşturur. Çin’de yüzyıllarca eserleri başyapıt olarak okutulmuştur.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

7. Budha: M.Ö. 563 – M.Ö. 483 yılları arasında yaşamıştır. Sngha diye teşkilat kurdu. Takipçileri, en eski bekâr rahipler teşkilatıdır. 15 yaşından küçükler ve anne ve babasının iznini almayan giremez bu dine.  Budizm’de tapınaklara Vihara denir. Rahip ve rahibeler evlenmezler.  Rahip ve rahibeler ayda 2 defa toplanarak  hatalarını itiraf ederek benliklerini öldürürler.

8. Lao Tse: M.Ö. 604 – M.Ö.  531  yılları arasında yaşamıştır. “Erdem” adlı kitabında, Tao’yu  (yol, akıl) anlatır. Tanrı’yı anlatmanın ve tanımlamanın imkânsızlığını söyler. Mutluluğun, riyazet (dünya nimetlerinden el etek çekmek) içinde erdemi işlemekle mümkün olduğunu savunur. En yüce akıldan daha büyük ahlâksal varlık olmadığını savunur. Onun ilminden başka bir ilim, onun kanunundan başka kanun yoktur.

9. Hammurabi: M.Ö. 1793 – M.Ö. 1750 yılları arasında yaşamıştır. İlk resmi yazışmalar onun zamanında  yapılmıştır. Polis ve belediye teşkilatını kurmuştur. Suç işleyenler, kralın yazdığı 282 maddelik kanuna göre yargılanıyordu. Başkanı kendisi tayin ediyordu. Şehrin düzeni ve onarılmasını başkan sağlıyordu, mahalle, sokak teşkilatı ve evlere numara verilmesi onun zamanında yapılmıştır. Bilime  sanata ve mimarlığa önem vermiştir. Babil’in asma bahçeleri onun zamanında kurulmuştur. İlk defa “Hukuk Devleti” tanımını getirmiştir. 

10. Zerdüşt

Peygamber olarak tanımlansa da aslında filozoftur. M.Ö. 6 veya 10. yy arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. Tarım ekonomisine bağlıdır. Emeği, üretimi ve helal kazancı esas almıştır.  Yeşile kutsallık vermiş ve hayvanları korumayı esas almıştır. Doğru düşünme, doğru söz, doğru eylem, temel felsefesidir ve  “doğru düşün, mükemmel yap, güzel ol” gibi öğütler vermiştir.

 

 

Turan Yalçın

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Bedeniniz Sizinle Konuşur mu? başlıklı makalemizde bedenimizi dinlemek, bedenin konuşması ve bedenin sinyal vermesi hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir