Tepki Nedir?

Written By: Beyin Gücü - Nis• 29•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

kadinlari_cildirtmanin_yollari

 

 

Egomuz tehdit altına girdiğinde nasıl tepki veririz?Duygularımızla tepki veririz. Bizi mutsuz eden bir sıkıntıyla tepki veririz ve bu tepkiler, kontrolümüzün dışındadır. Bu olumsuz duygular, bilincin enerjisinin rahatsızlığıdır. Çünkü bağımlı olduğum şey tehdit altındadır. Diyelim ki ben, sana bağımlıyım. Sen hem benim dışımdasın, hem de içimdesin. Sonra beni bırakıp giderseniz ya da başkasıyla arkadaşlık etmeye başlarsanız, benim bilincimin enerjisi iniş çıkışlar yaşamaya başlar. Duygularım iniş çıkışlar yaşamaya başlar.

 

Sevgi hissi ise bundan farklıdır. Kalbimizden gelir. Asıl ve asil niteliklerimizdendir. Sevgi bir histir. Yukarıdaki paragrafta betimlediğimiz ise bağımlılıktır ve duygudur.

 

‘Seni seviyorum’ diyen insanların çoğu aslında ‘Seni arzu ediyorum’ demek istiyorlar. Duygular birer uyuşturucu gibidirler. İnsanlar duygusal iniş çıkışlarının tiryakisi oluyorlar. Çeşitli filmleri seyredip heyecanlanıyoruz, haz duyuyoruz. ‘Bu duyguları, heyecanları yaşamasam ölü gibi olurum’ derler. En büyük korkuları ise sıkıntıdır. Halil Gibran, ‘Tüm günahların kaynağı sıkıntıdır’ demişti. O eksiklik duygusunu doldurmaya çalışıyorlar. Duygular acele yenen abur cubur gibidir. Sizi bir anda doldurur. Kendinizi bir an için iyi hissedersiniz. Fakat bu gerçek bir doygunluk değildir.

 

Zamanla bu duygulara ‘bağımlı’ hale gelirsiniz. Buna duygusal bağımlılık denir. Bazı insanlar gerçekten ‘yapışkan’ gibidirler. Ya ne yapmaları gerektiğini bilemezler, ya da bilirler de yapamazlar.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Yaşamımızla ilgili gerçek hisler nelerdir? Yaşamımız boyunca hangi hissi arzuluyoruz? Gerçek hisler sevgi, huzur, mutluluk, güçlülük hisleridir. İyi hislerdir. Bunları nasıl elde edebiliriz?

 

Meditasyon yaparken biz bu ‘gerçek hisleri’ içimizde deneyimliyoruz. Ve bunları yansıtıyoruz, yayıyoruz, ifade ediyoruz.

 

Peki kötülükten, kötü düşünce ve duygulardan nasıl korunabiliriz? Eğer öteki insanlara hizmet ediyorsanız, onlarla paylaşıyorsanız, onların olumlu niteliklerinin gelişmesiyle ilgileniyorsanız başka şeylere zamanınız kalmaz. Dolayısıyla ‘Ben yalnızım, yalnızım’ diyen aslında şöyle demekte? ‘Ben bencilim, bencilim.’ Şöyle demeliyiz: ‘Ben nasıl yardım edebilirim?’ Eğer bunları düşünürseniz, hiç yalnızlık hissetmezsiniz.

 

Dün vapurdaydım. Kimse birbiriyle konuşmuyordu. Londra Metrosu da böyledir. Tanımadığın insanlarla yan yana düşersin. Kimsenin gözünün içine bakamazsın. Anlaşma böyledir. Eğer birisi bir şey söylerse, herkes konuşmaya başlar. İnsanlara gülümseyin, insanlarla konuşun, iletişim kurun. İyi hislere sahip olmanın yolu budur. İyi hisleri yaratan sizsiniz. Duygular ise durumlara bağlıdır. İyi hislerinizi deneyimleyip açığa çıkarın, insanlarla paylaşın. Kendinizin efendisi olmanızın yolu budur. Sevginizi herkesle ve herşeyle paylaşmanızdır.

 

Özel bir günü beklemenize gerek yok! Her gün ‘iyi hisler’ yaratabilirsiniz. Bugün insanların Love (sevgi, aşk) dedikleri şey aslında bağımlılık, bağlanma, kendini özdeşleştirmedir. ‘Ben senim, sen bensin!’ derler. İnsanlar genellikle bu duyguların peşinden koşar. Mutluluk ise güzel bir yemek yemek, birşeyler satın almak, ya da bir şeyler kurtulmak gibi algılanır. ‘Tanrım, sonunda sustu!’ gibi.

 

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Korku ve Kaygıda Denge başlıklı makalemizde kaygı, kaygıda denge ve korku hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir