Şüphecilik

Written By: Beyin Gücü - May• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

kaygi(1)

 

İnsanlara güvenmemek, onlardan kaçmak, sorgulayıcı ve şüpheci olmak işin garantili tarafı ve karlı tarafıymış gibi gözükebilir. Ama çevrenizdeki herkese zanlıymış, dolandırıcıymış gibi davranmak, sizi yalnız ve çelişkiler içinde bırakır.

Çünkü birlikte yaşadığınız eşinize güvenmek zorundasınız, aksi takdirde her gününüz şüphe içinde size zehir olur. İş yaptığınız insanların doğru söylediklerine, samimi olduklarına inanmak zorundasınız, aksi halde işinizi verimli ve sağlıklı yapamazsınız.

Her şeyden şüphelenmek, farklı manalar çıkarmaya çalışmak, kimseye güvenmemek bizlere sadece mutsuzluk ve huzursuzluk getirir. Hayat tuzsuz ve eksik malzemeyle yapılmış bir yemek gibi tat bırakır damağımızda.

Her şeyi sorgulamak, altında bir bit yeniği aramak, insanların davranışlarının altında yatan bir çıkar olduğunu düşünmek, bir süre sonra bu düşüncelerin arasında huzurumuzun avuçlarımızın arasından yitip gitmesine neden olur sadece.

Sevgi; çıkarın, şüphenin, endişenin ve güvensizliğin olduğu yerde barınamaz. İnsanlara şüphe gözlükleriyle bakmaya alıştığımızda, gerçekten sevebileceklerimizi ve güvenebileceklerimizi kaybetmeye başlarız. Çünkü ayrım yapamaz hale geliriz. Herkese karşı tedirgin ve tetikteyizdir.

Hayatımızdaki herkesi sevmek ve hepsine körü körüne güvenmek değildir doğru olan. Hepsine kuşkuyla, tedirginlikle yaklaşmamaktır sadece. Temkinli olmakla tedirgin olmak çok farklı iki uçtadır. Tedirginseniz; olmayan anlamlar çıkarmaya, ilişkiyi zedeleyecek yorumlar yapmaya başlarsınız. Ama temkinliyseniz olmakta olanı fark eder ve ona göre sağlıklı davranışlar geliştirtirsiniz.

Müge Kasaroğlu

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İş Hayatında İşitsel Temsil Kullanımı başlıklı makalemizde işitsel temsil, nlp ile başarı ve nlpde işitsel temsil hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir