Soyutlanma

Written By: Beyin Gücü - Haz• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

acı olgunlaştırır

 

Kişiler arası mesafenin önemini bilmek çok mühimdir; ancak mesafe koymak için bir kişiyi de tamamıyla soyutlanmışlığa itmemeye özen göstermek gerekir. Kalabalık içerisinde kalmak nasıl düşmanlığa ve saldırganlığa yol açıyorsa, toplumsal soyutlanma da kaygıya ve sinirlenmeye neden olmaktadır.

İnsanoğlu başkalarıyla iletişime girerek, onları görerek, işiterek, onlara dokunarak toplumsallaşır. Hiçbir insan tek başına yeterli, tek başına mutlu, tek başına duygu zengini olamaz. Doğaya karşı mücadelesini tek başına veremez. Kimisi yalnız olmanın güzelliklerini savunur, kimisi de bilgi birikimi, yaşantısı, bilimsel eserleri, statüsü, çevresindeki dostları ve mal varlığı açısından tüm zenginliğine ve yalnızlıkta çizdiği tertemiz ve mutlu görüntüsüne karşın, iki dizelik bir şiiri fısıldar tüm içtenliğiyle dost meclisindekilere:

“ Bu şehrin sokaklarında insanları

 Yalnızlık üşütür akşamları…”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Zaman zaman her birimiz kendimizi kalabalıklar arasında; ama yalnız hissedebiliriz. Yukarıdaki dizeleri dile getiren kişi, yalnızlığa zengin çevresiyle, birikimiyle katlanabilir.

Ya sınıftaki çocuk?

O hangi birikimiyle katlanacak her yöndeki yalnızlığına. Büyük oranda sevgi ve ilgidir onun gıdası.

Öğrenciyi, “Sen biriciksin” anlamını verecek davranışlarımızla katmalıyız aramıza. Toplumsal soyutlanmaya itmemek, aksine; “ben toplumun önemli bir elemanıyım.” dedirtmek için öğrencileri birbirleriyle ve öğretmenleriyle etkileşime girebilmeleri için yüreklendirmek ve onlara sevildiklerini, sayıldıklarını hissettirmek gerekmektedir.

 

Mahmut Açıl

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İnsanlar o an için mümkün olan en iyi seçeneği seçerler başlıklı makalemizde bildiğini istemek, ne istediğini bilmek ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir