Oto–Hipnoz (Kendi Kendine Hipnoz)

Written By: Beyin Gücü - Nis• 26•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hipnoz

 

“Bir gün bir kadın danışan Milton’a gelip şöyle dedi: “Ben aşırı sinirli birisiyim fakat bunu ne sizinle ne de bir başkasıyla paylaşamam. Size danışmaya gelen bazı arkadaşlarım var ve onların anlattıklarından dolayı sizi tanıyorum. Ve size sorunumu anlatmaya sinirlerim müsaade etmez. Şimdi bütün bu anlattıklarımdan sonra benim terapistim olacak mısınız?”

 

Milton, “Evet, bir şekilde bunu yapabilirim” dedi.

 

Kadın danışan şöyle dedi:

 

“İyi o zaman, bunu yapmanın bir yolunu bulacağız. Akşam saat 11 civarında sizin arabanızla geçtiğiniz bir yerde arabamı park edeceğim ve sizin arabamın içinde benimle birlikte olduğunuzu hayal edeceğim. Sonra da sorunumu düşünmeye başlayacağım.”

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kadın danışan o gün Milton’a iki seanslık ödeme yaptı. Milton kadının kaç gece kendi geçtiği yolda arabasını parkedip bazen sabahın 4’ine kadar sorunuyla ilgili çalışma yaptığını bilmiyordu. Kadın sadece iki seanslık ödeme yapmıştı.

 

Bir süre sonra kadın danışan Milton’ı aradı ve şöyle dedi: “Sorunumu yendim. Sorunumda kurtuldum. Şimdi eğer istiyorsanız sizinle deneysel bir çalışma yapabilirim.”

 

Linn Cooper ve Milton, hipnoz aracılığıyla zaman kaydırması (time-distortion) deneyimlerinde onu kullandılar. Aslında o gerçekten hizmete ayrılan zamanın bedelini ödemiş oldu. Linn ile Milton zaman kaydırması üzerinde çalışırken onun araba içindeki deneyimlerinde transa girdiğini anladılar. Kadın bundan kazançlı çıkmıştı. Linn ve Milton’da bu çalışmadan memnun kalmışlardı, onlar da istediklerini almışlardı. Milton danışanın da istediğini aldığını düşünüyordu.”

 

Sidney Rosen’ın Yorumu:

 

Bu olay Erickson’un bir sözünün örneği olmuştur : “Terapiyi ya da tedaviyi yapan danışanın kendisidir”. Aslında bu danışanın, Erickson’un kendisinin terapisti olduğunu bilmesi gerekiyordu. Bunun için gidip onunla konuşmuştu. Bir terapistsiz kendisini kesinlikle iyileştiremezdi. Bir başka kişiye olan bu gereksinim, hayal ide olsa bir terapistin varlığı, Martin Buber’in öğretisini doğruluyordu : “Yalnızca başka insanlarla kurduğumuz ilişki içinde ‘doluluk’ kazanabilir ve gelişebiliriz.”

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Bilinçaltımıza Fırlatılan Veri Bombaları başlıklı makalemizde bilinçaltı etkisi, bilinçaltı nasıl etkilenir ve Bilinçaltımıza Fırlatılan Veri Bombaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir