Ölümün Kıyısından

Written By: Beyin Gücü - Nis• 04•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

6.His

Kasım Bey, 40 yaşında ve bu hayatta alabileceği en kötü haberi almış… Bir düşünün, sizce bir insanın hayatta alabileceği en kötü haber ne olabilir? Evet, doğru tahmin ettiniz, bir insanın alabileceği en kötü haber, sevdiklerini sahipsiz ve çaresiz bırakarak bu dünyadan göçüp gideceği haberidir. Haberi ağırlaştıran iki etken daha vardır. Biri zoraki gidişin zamanının belli olması, diğeri ise son anda dönüş için, yaşama yeniden tutunmak, hayatta kalmak için yapılması gerekenin neredeyse imkânsız olması…

Kasım Bey, bazı sağlık şikâyetleri üzerine gittiği doktorda hiç tahmin etmediği, hiç beklemediği ve hiç konduramadığı bir sonuçla karşılaşmış. Uzunca bir tetkik sürecinden sonra karaciğer fibloz sirozu tanısı konmuş. Kasım Bey ve ailesi aldığı haberle yıkılmış ama Kasım Bey’in üzüntüsü bir başka olmuş. Kendinden çok, hiçbir maddi varlık, hiçbir sosyal güvence bırakamayacağı çocuklarının geleceği kaygısı üzmüş onu. Ne yiyip ne içeceklerdi, nasıl geçineceklerdi, başlarını sokacak bir çatıyı nereden bulacaklardı, bayramlarda kimin elini öpeceklerdi? Kolay değildi, her şeyden önce baba olmanın sorumluluğunu taşıyordu.

Doktorlar tedavi için karaciğer nakli şart demişler. Devlet hastanesinde sıraya girmiş Kasım Bey, ancak durumu ağırlaşınca özel bir hastaneye gönderilmiş. Kasım Bey hastaneye gittiğinde bu tür ameliyatların 200.000 TL tuttuğunu öğrenmiş. Yaşamak için 200.000 TL… Oysa o evini dâhi kıt kanaat geçindirebiliyormuş.

Eş, dost, akraba, aralarında para toplamaya başlamışlar. Kasım Bey’in kızı bir mektup yazmış, “Babamızı çok seviyoruz, ne olur ona yardımcı olun. Çünkü sizler birer iyilik meleğisiniz.” diye.

Ben Kasım Avşar’ın hikâyesini ikinci kez yazıyorum aslında. İlkini internet üzerinden duyurmuştum duyarlı insanlara…

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Hastane ile görüşmelerimiz ve Kasım Bey’in maddi olanaksızlıklarını aktarmamız sonucunda ameliyat masrafı 85.000 Lira’ya kadar düştü. Eş, dost, akraba da kendi aralarında 30.000 Lira topladı. Kalan 55.000 Lira için gereken yardım talebi, internette yayınlanan hikâyeler, e-postalar ve duyarlı radyo programcıları sayesinde kulaktan kulağa yayıldı.

Paylaşmayı seven yüce gönüllü insanlar bu çağrıya duyarsız kalmadılar. 4 gün içinde 700’e yakın güzel insan, yardımlarıyla gereken parayı toplamamızı sağladı. Bu bir rekordu. Bu kadar büyük bir para, bu kadar çok kişinin katılımıyla, bu kadar kısa bir sürede toplanıyordu. Bütün bunlar yaşanırken hem Kasım Bey ve ailesinde hem de benim etrafımda inanılmaz bir heyecan yaşanıyordu.

Nihayet hazırlıkların tümü tamamlandı. Kasım Bey hastaneye yattı ve uzun bir ameliyatın ardından müjdeli haber geldi. Tüm ekip derin bir “oh!” çektik. Bir insanın tekrar yaşama tutunmasını, bir baba ve çocuklarının ayrılmamasını sağlamanın, onlara yeni bir yaşam hediye etmenin sorumluluğunu taşıyorduk. Ameliyattan sonra Kasım Bey’e başka bir hediyemiz daha vardı. O hastanede iken evini elden geçirmiş, onarmış, güzelce boyamış, eşyalarını yenilemiştik. Kendisi için hazırladığımız yeni evinde, hayatta kalmanın, yeni eşyalarının ve yaşam düzeninin mutluluğu ile dinlendi. Ayağa kalkar kalkmaz yaptığı ilk iş ise teşekkür ziyaretine gelmek oldu.

Kasım Bey, ikinci gelişinde ise gül yüzlü dört kızını ve eşini de getirmişti. Tüm aile bir kez daha emeği geçen herkese teşekkür etti. Kendisine sadece “hoş geldiniz“ diyebildim. Ne konuşabilirdim ki? Ona baktıkça ya da adını duydukça yaptığımız bu ve bunun gibi insana yaşamın amacını hatırlatan, hatta kutsal olan bu işin huzurunu duyuyorum. Bu insan diyorum, biz aracı olmasaydık belki de hayatta olamayacaktı… Ve bu insan hayatta olmasaydı belki de bu kadar mutlu olmayacaktık… Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir ve insan başkalarını mutlu ettiği sürece mutludur. Mutlu edin ve mutlu olun. Çok büyük şeylere ihtiyacınız yok bunun için… İnanın ve yapın!

 

Selma Topkara

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Üşenmediler, Pes etmediler, Dünyayı değiştirdiler başlıklı makalemizde Dünyayı değiştirdiler, Pes etmediler ve Üşenmediler hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir