Muvaffak Olmanın Şartlarından Biri de Yetenek Geliştirmektir

Written By: Beyin Gücü - Nis• 22•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

basari

 

Yeteneklerimiz, öğrenme ya da bir eğitimden yararlanma gücümüzdür. Yetenekler insanlarda doğuştan geldiği gibi bir kısmı geliştirilebilir, bir kısmı da sonradan edinilebilir. Yeteneklerimizin hangi yönde olduğunu ve hangi yönde gelişebileceğini bilebilirsek o doğrultuda bir yaşam sürecine kavuşacağız demektir. Resim yapmaya, şarkı bestelemeye, bilgisayar kullanmaya, program yapmaya, yabancı dil öğrenmeye, okumaya, yazmaya, düşünmeye, hesaplamaya, konsantre olmaya, odaklanmaya, tefekküre, v.b. birçok yeteneğe ilişkin geliştirme çabalarımız, bireysel özelliklerimiz kapsamında geliştirilmelidir. Unutmayın, eğitimini almazsanız, yabancıl dil konuşamazsınız ya da bilgisayarı ustaca kullanamazsınız. Yapmak istediğiniz işlerle ilgili yetenek geliştirmeden o işlerde başarılı olmanız söz konusu değil… Daha önce bahsettiğimiz gibi her insanın daha gelişkin olduğu bir ya da daha fazla zekâ çeşidi vardır (çoklu zekâ). Böyle olması da, insanların dünyada çok farklı işleri yaparak birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için Evren’in Sahibi tarafından tasarlanmıştır. Herkes mühendis olsaydı, teknisyen, işçi, öğretmen, memur, bakkal, ayakkabıcı, çöpçü, yazar, müzisyenlik gibi meslekleri kim yapacaktı? Bizler de bu bakımdan hangi zekâ türümüzün ve yeteneğimizin daha gelişmiş olduğunu ve daha geliştirebileceğimizi tespit etmeli ve bu potansiyellerimizi geliştirerek zirveye doğru yol almalıyız.

Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap

www.beyingücü.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Belagat Cehlin Eline Düşerse başlıklı makalemizde belagat, belagat cahilin eline düşerse ve belagat cehlin eline düşerse hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir