Misafir Geldiğinde Yardımlaşma Olmalı mıdır?

Written By: Beyin Gücü - Nis• 23•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

aile2

 

Bu soru beylere sorulabilecek en önemli sorulardan biridir. Genelde beyler eşlerine sair zamanlarda yardımcı olsalar da, misafir geldiğinde, aman kimse yardımcı olduğumu görmesin diye oturur, yerinden kalkmazlar.

Mesela kalabalık bir misafir geldiğinde hanım yetişemeyebilir. Beyefendinin bu zamanlarda eşine ne kadar değer verdiğini hissettirmek anlamında, desteğini belli etmesi gerekmektedir. Hangi seven erkek eşini zor durumda bırakmak ister ki… Sonuçta misafirler sırf hanım için gelmiyorlar. Beyefendi ve hanımefendi iş bölümü yaparak, misafirlerini en iyi şekilde ağırlamalılar. En azından sehpaları çıkarmak, peçeteleri servis etmek, bunların hepsi birer paylaşımdır. Bu sayede misafirler, “Biz bu çift için önemliyiz.” mesajını alırlar. Ayrıca böyle bir ortamda, bulunmak çok keyifli hale gelir.

Paylaşım olan ailelerde, eşler de birbirlerinden çok güzel mesajlar alırlar. “Ben seni yalnız bırakmıyorum” mesajını birbirlerinden  alırlar ve misafirlerini çok daha istekli ağırlarlar.

Seminerlerime katılan bir hanım; “Eşim mutfağı iyi bilen ve çok iyi servis yapan biridir. Fakat annesinin haricinde gelen varsa, kesinlikle mutfağa girmiyor ve destek olmuyor. Ama yalnız olduğumuzda benden çok daha becerikli, her konuda üretken bir el yapısı var.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Neden böyle yaptığını sorduğumda ‘Erkek adam böyle şeyler yapmaz’ bakış açısından rahatsız olduğu için yardımcı olmadığını söylemişti. Bu tür bir önyargı ile erkeklerin çoğu, eşlerine yardımcı olmuyorlar. Beylerin bu tarz tavırlar sergilemelerinin bir diğer nedeni de, model almış olmalarından kaynaklanıyor. Toplum olarak oluşturduğumuz modelimiz bu…. “Erkek adam yapar mı?” anlamında kültürel yapımızdan kaynaklanan çarpılıklar bunlar. Evlilik bir birlikteliktir. Her anlamda, paylaşımcı olmak gerekiyor. Nasıl ki yemek birlikte yeniyor, aynen öyle de hazırlık aşaması da birlikte olmalıdır. .

Evli bir hanım, “Fatma Hanım, eşimle sürekli kavgalarımız oluyordu. Seminerlerinize katıldıktan sonra, eşim bana karşı o kadar yumuşadı ki, kaya gibi sert adam, bir anda pamuk gibi oldu. Bu kadar etkili olacağını hiç tahmin etmezdim. Sizi dinledikten sonra, şimdiye kadar hep emir verir tarzda konuştuğumu fark ettim. Sizden öğrendiğim onay sözcüklerini kullanmaya başladıktan sonra, eşim de değişmeye başladı.” diyerek hislerini ifade etmişti.

Demek ki karşı tarafı yumuşatmak bizim elimizde, biz nasıl davranıyorsak, karşı taraftan aynı tepkiyi alıyoruz. Bize nasıl davranılmasını istiyorsak, bizde o şekilde davranmalıyız.

 

150 Soruda Evlilik/Fatma Taş/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Neuro Linguistik Programlama Nedir? başlıklı makalemizde Neuro Linguistik Programlama, Neuro Linguistik Programlama Nedir ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir