Lahanaya Bak Be!

Written By: Beyin Gücü - Nis• 26•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

lahana

Bir zamanlar muhacir iskanıyla görevli bulunan ve bu maksatla Anadolu’nun bazı vilayetlerini dolaşan Musa Paşa, kaymakam bulunduğu sırada başından geçen bir olayı şöyle naklediyor:

 

“Eşkıya takibi için gönderilmiştim. Maiyetime bir bölük süvari alarak yola çıktım. Bir ovadan geçerken birdenbire hava karardı. Şimşekler çakmaya, yağmur boşanmaya başladı. Yağmur gittikçe hızlandığı için sığınacak bir yer aramaya koyulduk. Bu arada gözüme uzaktan çadır şeklinde bir şey ilişti. Zaptiyelerle beraber o tarafa ılgar ettik. Yaklaştığımızda görünen cismin çadır olmadığını; ama ona benzediğini anladık. Yeşil renkli bu acayip cisim ne sertti ne de yumuşaktı. Üzerinde damarlar vardı. Hepimiz altlarımızdaki hayvanlarla birlikte içine girdik. Yağmur geçinceye kadar oturduk. Kalkıp giderken bir köylü gördük. Çağırıp bunun ne olduğunu sordum. “Lahana yaprağı” dedi. Önce inanmadım, köylü bizimle eğleniyor sandım. Daha sonra yaptığım bir araştırma sonucunda bunun gerçekten de bir lahana yaprağı olduğunu, arka tarafta bulunan bir bahçede işte böyle bir bölük askeri atlarıyla, silahlarıyla gölgesine alacak büyük lahana yetiştiğini anladım.”

Orada hazır bulunan bir seyyah, bu olayı (aslında mavrayı demek lazım) dinledikten sonra söze karışır ve şöyle der:

– Seyahatim esnasında bir memlekete gitmiştim. Orada bir fabrikayı gezerken üç yüz amelenin gayet büyük bir kazan yaptıklarını, yüz elli amelenin de bakırın içine girip kalayladıklarını gördüm.

Lahana yaprağını sündürüp sündürüp kocaman bir çadır hâline getiren paşa, “Bu kadar büyük kazan neye yarar?” diye sormuş. Ee yani hiç sorulacak soru mu bu aziz okuyucu. Sen oturmuş bir kuzu büyüklüğündeki lahanayı dev bir çadır gibi anlat; sonra da kazanın ne işe yaradığını sor. Siz olsaydınız ne derdiniz? Evet, aynen düşündüğünüzü demiş. Ne mi demiş?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

– Sizin gördüğünüz lahanayı pişirmeye yarar paşam!

 

Mübalağa perdesini çekmeden önce son bir hikaye ile de olsa başınızı ağrıtma cüretini göstereceğim. Affınıza istinaden.

Turnaları uçarken göreniniz vardır. Ters V şeklinde uçarlar. Bu uçuş şeklinin onlara kolaylık sağladığı, havayı yararak hız engellemesini en aza indirdiği söylenir. Siz inanmayın bu lakırdılara. Gelin Şikarizâde Sayyad Ağa’nın ününü buradan anlayın.

 

Mehmet Akbulut

www.gencgelisim.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Oto–Hipnoz (Kendi Kendine Hipnoz) başlıklı makalemizde bir dolaylı telkin hikayesi, kendi kendine hipnoz ve oto nipnoz hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir