Korku ve Kaygıda Denge

Written By: Beyin Gücü - Nis• 28•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

korkular

Evinizin bahçesinde uygun bir yerde, zemine,  20 cm eninde ve 5 metre boyunda bir tahta yerleştirip üzerinden yürüyün. Normal şartlarda rahatlıkla bu eylemi yapabilirsiniz. Peki, aynı ölçülerdeki tahtayı, 10 katlı iki binanın balkonları arasına yerleştirip üzerinden yürümeye kalkıştığınızda ne hissedersiniz? Çoğu insan,10 kat aşağıya düşme korkusunu taşıdığı için bunu yapmak istemez. Aynı tahta bahçede, odada, ya da hayati tehlikesi olmayan yükseklikteki herhangi bir zeminde olduğunda korkmadan bu işlemi yaparız. Diğerinde ise korkularımızdan dolayı aynı işlemi yapamayabiliriz. İşte olumsuz düşüncelerimiz, korkularımız, kaygılarımız çoğu zaman rahatlıkla başarabileceğimiz şeyleri engelleyebilmektedir. En bariz örneklerden biri de öğrencilerin sınav kaygısıdır. Genç, sınava çalışmıştır, hazırlıklıdır. Ancak, kazanamama korkusu, sınavın verimli bir şekilde geçmesini engelleyebilmekte, korku, kaygı ve endişeleri, normal zamanda çözebileceği çoğu soruyu çözememesine ya da konuyu unutmasına neden olabilmektedir. Korkular, aşırı kaygılar, endişeler, normalde yapmayacağımız hataları bize yaptırabilir. Tamamen korkusuz ya da kaygısız olmaktan bahsetmiyorum. Dengeli bir sınav kaygısı bir dereceye kadar faydalıdır. Sınavı kazanacağına dair uygun derecedeki bir kaygı, gencin derslerine çalışmasına, soru çözmesine neden olur. Ancak sadece kazanamama korkusu ve kaygısıyla yaşar, onunla yatıp onunla kalkarsa karşısında KGK, yani Kendini Gerçekleştiren Kehanet’i bulabilir. Tamamen kaygısız olması halinde ise her şeyi boş verip ciddiyetsiz bir çalışma ile sınava girmesi sonucunu getirir. Her şeyde denge önemlidir. Korku ve kaygı konusunda da bu böyledir. Tamamen hiçbir şeyden korkmayan bir insan her zaman başarılı olur diyemeyiz. Hatta zarara bile uğrayabilir. Acıkmış vahşi bir hayvanın yanına korkmadan gidip hayvanı tahrik ederseniz sizi parçalayabilir. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi korku ve kaygılarda dengeyi bulabilmeli ve sürekli hatalara, korkulara odaklanmamız durumunda başarısızlığı karşımızda bulabileceğimizi unutmamalıyız.

 

Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan İnsanlar Kimliklerini Neye Dayandırıyorlar? başlıklı makalemizde İnsanlar Kimliklerini Neye Dayandırıyorlar, insanların kendilerini algılama biçimleri ve kimlikleri neye dayandırıyoruz hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir