Kendini Bilmek

Written By: Beyin Gücü - Haz• 02•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

kendimiz olmak

 

Büyük düşünmenin önündeki en önemli etkenlerden biri kendini tanımamaktır. Kendini varmak istediği noktaya gidecek yeterlilikte görmemektir.

Çoğunlukla en az tanıdığımız kişi kendimiziz. Yapabileceklerimizin farkında değiliz. Dolayısıyla kendimizi bilmiyoruz.

Kimsiniz?

Bana sıfatlarınızı mı sayıyorsunuz? Doktor, avukat, berber, terzi, sekreter… Yoksa isminizi mi söylediniz? Ali, Ahmet, Ayşe, Fatma, Buse, Bülent…

Gerçekte kimsiniz siz? İsterseniz aynanın karşısına geçip bu soruyu sorun kendinize, “Sen kimsin?” diye. Eğer yüzünüzde bir gülümseme beliriyorsa bilin ki kendiyle barışık bir varlıksınız. Ama ne kadar yüzünüz düşünceli bir hal aldıysa, ne olduğunuzu düşünmeye başlamışsanız, verecek cevap arıyorsanız o kadar uzaksınız size. Gözlerinize bakın, gözlerinizin derinliklerine. Orada bir yerde gizli tuttuğunuz bir çocuk var. İşte o sizsiniz. Onu yüzeye çıkarın, önce yüzünüze yayılsın bu çocuk, sonra vücudunuza.

Biz inançlarımızla kendimizi sınırlarız. Büyük düşünmekten korkan ve küçük düşünen birisi gazetede ki iş ilanlarına bakarken, daha önce yaptığı ve bildiği işleri arar. Birinci önceliği budur. Kazandığı paranın az olup olmaması, yaptığı işin doyurucu olup olmaması ikinci önceliğidir. Bilmediği, kendini zorlayacak, zahmete sokacak işlerden uzak durmayı tercih eder. Zihinsel kalıplarına uygun işlere bakar.

Çoğu insan kapasitesinin farkında değildir ve kendini küçümseme eğilimi gösterir.

Bir defasında bir arkadaşım; “Ben neyim ki, ne yapabilirim?” dedi. Ona kendisi ile ilgili anlattıklarımdan sonra dimdik duruyordu artık. “İşte,” dedim “sen busun.”

Kendinizi bilmiyorsanız elbette hiçbir şeysinizdir.

Kendinizi kabullenin, eksiklerinizle, varlığınızla ve kendinizi sevin tüm içtenliğinizle. Çünkü dünyada bir başka siz daha yok. Bir benzeriniz yok. Başka bir hayata ertelemeyin mutluluğunuzu. Çünkü bir başka hayatınız yok.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sokağa çıkın, insanlara selam verin, gülümseyin. Çiçekleri koklayın, ağaçlara bakın. Gökyüzünün mavisiyle, doğanın yeşilini ayır edebildiğiniz için mutlu olun.

 

Pozitif yönlerinizi listeleyin: Şimdi kağıt, kalemi elinize alın ve aklınıza gelen tüm pozitif özelliklerinizi yazın.

 

Yakınlarınızla görüşün: En yakınlarınıza sizde gördükleri olumlu özellikleri sorun. Verdikleri cevapları not alın. Bu sohbette onların söylediklerine hiçbir şekilde itiraz ya da müdahale etmeyin. Tamamen nötr olun.

 

Karşılaştırın: Tüm listeleri bir araya getirin. Sizin listenizle yakınlarınızın söylediklerinin listesinde farklı olanları belirleyin ve bu farklı olanları bir listede toplayın. Bu liste sizin kendinizde var olan ama farkında olmadıklarınızın listesidir.

 

Birleştirin: Kendi listenizle, farklı olanların listesini birleştirip tek bir liste meydana getirin ve bilin ki siz orada yazanlardan çok daha fazlasısınız.

 

 

Müge Kasaroğlu

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Büyük Düşünme Korkusu başlıklı makalemizde büyük düşünme korkusu, büyük düşünmek ve büyük düşünmekten korkma hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir