İş Hayatında Verimliliğin İki Boyutu

Written By: Beyin Gücü - Nis• 14•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

13

1-Daha iyi yönetim tekniklerinin kullanılması aracılığıyla daha yüksek performans standartlarına ulaşılması.

Nasıl daha iyi yapabiliriz?

2İçsel ve dışsal kısıtlamalar ortadan kalkarsa  ideal potansiyelin hedef alınması.

Başka ne olabilir ? 

Bu iki kavram verimliliğin bileşenleridir

Ürünlerin tasarımı ve bileşimi her zaman aynı kalmaz, sık sık gözden geçirilir ve bir takım değişiklikler yapılır. Eğer bu değişiklikler üretimi kolaylaştırıcı, maliyeti düşürücü, üretim akışını hızlandırıcı nitelikte ise verimlilik artar. Aynı ürünü daha kısa sürede, daha az girdi kullanarak, daha ucuz üretmeye başlarız.
Teknolojideki gelişmeler, üretim sürecinde ve üretim tekniklerinde yeniliklere yol açıyor, bunlar da verimliliği doğrudan etkileyen faktörlerdir.
Bilimsel ve teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmek de verimlilik artışında önemli bir yeri vardır.Üretim süreçlerinde yapılacak bazı değişikliklerle de verimliliği artırmak mümkündür.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Verimliliği artırmanın bir başka yolu da, örgütlenme ve yönetimde gelişmeler yapmaktır. Amaçların ve amaçlara ulaşmada kullanılacak araçların belirlenmesinde, yerleşme planı, malzeme taşınma, üretim planlaması,finansal varlıkların yönetilmesinde, ve bunlardan daha da önemlisi  “insan yönetimi”nde başarı gösteren bir kuruluş, verimlilik düzeyini hızla yükseltir.
Üretimde kullanılan makine ve tezgahların oluşturduğu sabit sermaye kapasitesi ile işgücünü, kısa dönemde çok önemli düzeyde artırıp azaltamayız. Çünkü paraya ve zamana bağımlılığı vardır. Bu yüzden eldeki mevcut kaynaklatın tam kullanımı, verimliliği olumlu yönde etkiler. Kapasitenin uzun süre önemli ölçüde düşük kullanıldığı bir ortamda yüksek verimlilikten söz edilemez. Buna bağlı olarak tedarikte yaşanan zorluklar,  enerji sıkıntısı,  işgören-işveren uyuşmazlıkları, sonuçta verimlilik üzerinde olumsuz etkiler yapacaktır.
Verimlilik ile kalite arasında da çok yakın bir ilişki var. Üretim sürecinin çeşitli aşamalarında kullanılan girdilerin kalitesizliği, üretimde yavaşlamalara, duraklamalara, önceden belirlenmiş standart­lardan sapmalara yol açarak verimliliği olumsuz yönde etkiler.Bu nedenle girdinin kalitesi, yüksek verimlilik ve kaliteli  ürün için vazgeçilmez bir önem taşır.
Kalite derken sadece  üretimde kullanılan girdiler den söz etmiyoruz. Girdilerin en önemlisi olan insan gücünün kalitesi de verimliliği doğrudan etkileyen bir faktördür. İyi eğitilmiş insanın verimli olacağı kuşkusuzdur. Yeterli beslenme, iş kazalarından ve meslek hastalıklarından gereği gibi korunma da  işgücünün verimliliğinin artmasını sağlar.

Her işletme maliyetlerini düşürmek, piyasalarda tutunmak, rekabet şansını elinde bulundurmak ister. Bunun sadece hammadde/malzeme  yada  işçilik gibi girdileri  ucuz elde etmekle  veya  daha ucuz makina  kullanmakla olmayacağı; maliyetlerde ucuzlatmanın verimlilikten geçtiği, artık her kes tarafından bilinmektedir.

Verimlilik ve verimlilik artışı herkesin kullandığı bir sözcük olmasına karşın, kullanan kişinin amacına göre farklı anlamlar içerebilmektedir.

Bir makinanada çalışan operatörün verimli olması ile bir  öğretmenin ya da mühendisin verimli olması arasında içerik  farklılıkları vardır.

 

Atilla Filiz

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Cimri Adam İle Cömert Çocuğu başlıklı makalemizde Cimri Adam İle Cömert Çocuğu, cimrilik ve cömertlik hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir