İnsan-ı Kamil’in Metaforu Olarak Ney

Written By: Beyin Gücü - Mar• 08•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

ney

Metin Bobaroğlu, Dinle Ney’den adlı kitabında şöyle yazar:

“Hz. Mevlâna’nın dediği gibi: Dinle neyden kim hikâyet etmede / Ayrılıklardan şikâyet etmede.

Ney nedir? Neyde dokuz boğum, yedi delik vardır. Bu da insanı simgeler. İnsan kamışlıktan kesilmiş, kamışlar arasından seçilmiş, ney olmaya hazır olmuş bir insanı simgeler. Halkın içinden, bu muhabbete girecek insanın seçilmesini anlatır. Ondan sonra, aldığımız bu neyin içerisi temizlenir, yani nefsaniyetten arındırılır. Yedi delik açılır, yani yedi nefs mertebesinden ses çıkar, manası oradan zuhur eder. Gırtlak dokuz boğumdur ve nitekim ney de dokuz boğumdur. Hangi biçimde üflerseniz üfleyin ses çıkmaz. Yalnız ‘Hû’ dediğiniz zaman neyden ses çıkar. Zât-ı İlâhi’yi zikrettiğiniz zaman, nefsinden arınmış olan insandan muhabbetullah çıkmaya başlar. Artık onun adı Sohbettir. ‘Dinle Ney’den’, yani Kâmil’i dinle, Kâmil’in sohbetini dinle kim hikâyet etmede, kim konuşuyor ondan? Bir dinle bakalım, kimden bahsetmede, neyi anlatıyor, dinle. ‘Ayrılıklardan şikâyet etmede.’ İnsanın kendi aslından nasıl ayrı düştüğünü, nasıl özüne yabancılaştığını, nasıl özünden ayrı düştüğünü anlatır. Kim bu ayrılığı ortadan kaldırır ve kendi özüne vasıl olursa, kavuşursa, zaten o İnsan-ı Kâmil’dir. Her devirde İnsan-ı Kâmil hazır ve nazırdır. Zaten öyle olmasa, Muhyiddin Arabi’nin dediği gibi: ‘Eğer İnsan-ı Kâmil bu âlemden geçip giderse, bu âlem de geçip gider.’ Bu âlem İnsan-ı Kâmil ile kaimdir. Zât-ı İlâhi’nin Sûret-i Hakk üzere zuhur ettiği ve kemale geldiği Mâbet ya da Beytullah İnsan-ı Kâmil’dir. O bakımdan O, her devirde mevcuttur.”

NLP İle Ruhsal Gelişim/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Kimlik Nedir? başlıklı makalemizde kimlik nedir, kişisel gelişim ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir