Her Zaman Kötüde İyiyi Görebilmek

Written By: Beyin Gücü - May• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

olumlu dusunme

 

Her şeyi iyi tarafından gör.Olumlu düşünce, en olumsuz görünen şartlarda bile iyiyi, güzeli bulabilme, görebilme tarzıdır. Hayatını buna göre planlayan insanlar, kendileri için, çevresi için mutlaka güzel bir yan bulacak beceriye sahiptirler. Şimdi anlatacağım olay kötü durumda iyiyi görebilmeye güzel bir örnektir.

Hz. Muhammed ve arkadaşları yolda giderken bir yerde köpek ölüsü görürler, herkes pis kokudan dolayı burnunu kapatırken Hz. Muhammed köpek ölüsüne bakarak;

– Ne güzel dişleri var, der.

İnsanın hayatı, kendi iradesi dışında cereyan eden bir kader çizgisi değildir. İnsan isteği ve iradesi doğrultusunda hayatı güzelleştirme ve çirkinleştirme yeteneğine sahiptir. Bazıları yarısına kadar dolu bir bardağın, dolu tarafına, bazıları boş tarafına dikkat eder. Bazıları sabah kalkarken fırsatlarla dolu yeni bir güne başlıyorum der, bazıları kendisini uyandıran kişiden başlamak üzere her şeye lanet okur. Onun için yaşam çekilmez bir hal alır. Tabi ki bu tür insanların başarılı olması ve hayattan zevk alması mümkün değildir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir. Hayat herkese eşit fırsatlar sunar. Güneş herkes için aynı saatte doğar. Bazıları günü yatakta karşılar, bazıları işinin başında. Hayat birileri için başarısızlık ve üzüntü demekse onun sebebi kendisidir. Yine birileri için başarı ve mutluluk demekse sebep yine insanın kendisidir. Çünkü her şey insanın bakış açısına bağlıdır. “Güzel gören, güzel düşünür; güzel düşünen hayatından zevk alır.” sözü bu durumu ne güzel özetliyor.

Tarih boyunca büyük insanlar hep bu düşünceyi kendilerine ışık olarak seçmişler ve en kötü anlarda bile olumlu düşünerek başarıya ulaşmışlardır.

I. Dünya Savaşı sonunda İstanbul’un itilaf devletleri tarafından işgal edildiğini gören M.Kemal, “Geldikleri gibi giderler.” sözü ile bu düşünce tarzının zirvelerinde dolaşmıştır. İnsanlığa yeni bir fikir sunan insanlar hep aynı yolu seçmişler ve olumsuz düşünceye yer vermemişlerdir. Bu tür insanlar en olumsuz gibi görünen durumları bile olumlu düşünceyle lehlerine çevirmeyi başarmışlardır.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir