Hayalinizi Canlı Tutmak

Written By: Beyin Gücü - Nis• 17•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hayal gucu

 

Steven Callahan, 1982 senesinde tek başına yelkenliyle Atlantik’i geçmeye çalışırken kaza geçirdi ve teknesi batmaya başladı. Bir cankurtaran botuna sığınmayı başardı. Ama ne bulunduğu yer gemilerin rotasının üzerindeydi, ne de botunun kontrolünü elinde tutabiliyordu. Üstelik erzakı çok azalmıştı. Hayatta kalmak için görünürde çok az şans vardı.

Ama kazadan tam yetmiş altı gün sonra kurtarma botunun üzerinde buldukları Callahan hala yaşıyordu. Yola koyulduğu zamandakinden çok daha zayıf ve güçsüz bir halde olsa da hayattaydı.

Nasıl hayatta kaldığının hikâyesi büyüleyiciydi. Nasıl balık tutmayı başardığı, güneşe karşı cildini nasıl koruduğu konusundaki deneyimleri çok ilginçti. Callahan hayatta kalmak için deniz suyunu bile buharlaştırmayı başarmıştı.

Ama en dikkat çekici şey, tüm umutların kaybolduğu, mücadele etmeyi sağlayacak şartların kalktığı bir anda verdiği mücadeleydi. Kurtarma botu delindiğinde bir haftadan fazla zayıf vücuduyla onu tamir etmeye çalışmış, hala hava kaçıran botu şişkin halde tutmak için bitap düşmüş, müthiş acılar çekmiş, ama ayakta ve hayatta kalmayı başarmıştır. Bulunduğu sırada açlıktan ölmek üzereydi. Ciddi derecede susuz kalmıştı. Son derece yorgundu. Bu duruda, her şeyi bırakmak en makul seçenek gibi gözüküyordu, ama Callahan inatla yaşamayı seçmişti.

Callahan öyküsünü anlatırken, ‘Beni hep ümit hayata bağladı.’ diyordu.  ‘Kendi kendime defalarca ‘Hayatta kalabilirim!’ dedim ve bunu hayal ettim. Gücümü kaybeder gibi olduğum her anda bu sözü tekrarladım.’

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bu adam tüm yaşadıklarına rağmen umudunu ayakta tutabiliyorsa, siz tutamaz mısınız?

Bazı hedeflerinizi gerçekleştirdikten sonra, aslında hedeflerinizin hiçbir sınır tanımak zorunda olmadığını fark edeceksiniz. Şüphenin bulutları üzerinizden dağılacak ve imkânsız bir hayalin kalmadığını keşfedeceksiniz.

Korku, kendinden şüphe etmenin ve güven eksikliğini yenmenin en kesin yolu, hedefinizi gerçekleştirme yolunda günlük ilerlemeler kaydetmektir.

Şu anda yapmanız gereken tek bir öncelikli hedef belirlemek, plan yapıp bu doğrultuda çalışmak. Çalışmaya hemen bugün başlayın. Her gün sizi hedefinize yaklaştıracak ekstra bir şey yapın. Hayaliniz ve hedefiniz dokunuzun ve hücrelerinizin bir parçası haline geldiğinde, karşınıza çıkan hiçbir şey sizi durduramayacak.

 

Cengiz Erşahin/Kendini Ateşle/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Düşüncelerinize Dikkat Edin başlıklı makalemizde düşüncelere dikkat etmek, düşüncelerin gerçekleşmesi ve Düşüncelerinize Dikkat Edin hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir