Girişimci Açıkgöz müdür?

Written By: Beyin Gücü - May• 05•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

acikgozluluk

Açıkgöz denilen cinsten bir adam, yelkenli bir tekneyle yolculuk yapıyormuş. İnecekleri sahile varmadan önce, ücretleri toplamakla görevli şahısla aralarında şöyle bir konuşma geçmiş:

-Paralar lütfen!

-Ne parası?

-Yol parası.

-Yel üfürdü, su götürdü. Sen de geldin, ben de. Ne parası?

Bu diyalogun nasıl sonuçlandığını bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var: Olayları, durumları kavrama yeteneği olarak da tanımlanan zekâyı, yerinde ve zamanında kullananlara “akıllı” denilirken bu özelliklerini çıkar amaçlı kullananlar çoğunlukla, “açıkgöz” olarak anılıyor.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Girişimcinin en büyük özelliği zekâsını iyi ve yapıcı bir şekilde kullanmasıdır. Çünkü onun teknesi yelle, suyla gitmiyor. Onun gemisinin yürümesi için emek, azim ve en önemlisi gönül gerekiyor.

Girişimci, emeğini satar. O emekte, yılların birikimi ve maliyeti çok yüksek olan deneyimleri vardır. Maddî ve manevî yatırımları vardır. Göle çaldığı umut mayalarının tutanları, tutmayanları vardır. Nedense herkes görüneni değerlendirir. Ama hiç kimse; o tutmayan mayaların bedelini ödemediği gibi, sormak dahi istemez. Oysa esas maliyet, tutmayan o mayalardan ve önceden verilen emeklerden dolayı oluşmuştur.

Doğruluk derecesinin ne olduğunu tam olarak bilmemekle beraber, ilginç bir konuya değinmek istiyorum. BMW firmasının Rover’i satın alıp bir süre sonra sembolik bir değerden İngiltere’ye geri vermesini başarısızlık olarak yorumlayan bir dostumuza, bu olaydaki esas amacın Jeep ile ilgili bilgileri elde etmek olduğu, sohbette bulunanlardan biri tarafından hatırlatılınca onunla birlikte ben de gerçekten şaşırmıştım.

Günümüzde bütün mayaların adı “ARGE”ye çıkmıştır. O çalışmalar, uzun ince bir yolda umuda yolculuk yaparcasına, bitmez tükenmez araştırmalar demektir. Dolaylı olarak da olsa, toplumun geleceğine dönük güzel arayışlar demektir. Girişimci, yapılan çalışmalardan elbette payını alacaktır. Aksi hâlde zaten yaşayamaz. Önemli olan, emek vermeden elde edilen kazançlara tenezzül etmemektir. Toplumun “asalak dediği “açıkgöz” takımından olmamaktır.

Girişimci; akıllı, dürüst, çalışkan ve angaryayı bile sevebilecek kadar özverilidir.

 

Gazanfer Sanlıtop

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Bildiğini Okumak mı, Bilmediğini Fark Etmek mi? başlıklı makalemizde bildiğini okumak, bilmediğini fark etmek ve etkili iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir