Genç Mizah

Written By: Beyin Gücü - Nis• 01•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

kucuk adimlar

Her şey para değil ki

Leğen satıcısı olsaydım, müşteriyi oturtur ve ayaklarını da leğenin içine koyardım. Ona: “Bu leğen tam ayağına oturdu abi! Açtı seni valla! Biraz dar geldi ama olsun!” derdim. Haliyle satın almaz ve giderdi. Her şey para değil ya!

 

Kurşuna gerek yok

Araca benzin aktarmak için x istasyonuna giriş yaptım. Camımı açtığımda pompacı “Kurşunsuz mu olsun abi?” deyince “Kurşuna gerek yok, sözlerin var ya…” dedim. Baktım, gözlerinden sicim sicim sıvılar ağzına doğru harekete geçiyor, hemen araçtan inip birbirimize sarılıp ağladık.

 

Takoz ile Zincir

Mevsimi kaçmadan bir konuya değineyim:

Kar yağdığında mevsimsel olarak bizim aklımız da donuyor. Çok bilinen bir uyarımız vardır: “Karlı havalarda yola çıkarken zincir, takoz ve çekme halatını muhakkak yanınıza alın!” Yetkililer istedikleri kadar bu uyarıyı saatlerce dillendirsinler, hiçbir şey değişmiyor. Haberlerde, adamın birinin buzlu yolda otomobilinin kontrolünü kaybedip bariyerlere vurduğunu görüyoruz. Muhabir, kaza yapan şoföre soruyor: “Zincir ve takozunuzu almadınız mı?” Adam, yanındakini göstererek: “Takoz benim, zincir de bu arkadaş!” Şimdi bu adama ne diyebilirsin ki?

 

Tuzlama, buzlamadan önce yapılır

Aklıevvelin birisi, koca bir TIR’ı dayamış yokuşun dibine, eline de bir paket tuzu almış yola serpiyor. Muhabir soruyor: “Beyefendi n’apıyorsunuz?” Adam da: “Kamyon kaymasın diye yola tuz döküyorum.” diyor. Kar mı yağıyor? Bir paket tuz alıp çıkacak. Uzun bir yolculuk yapacak ise bu paket sayısı artacak haliyle. Hadi diyeceksiniz ki: “Önlem alıyor kendisine has, sana ne oluyor?” diye. Hani demezsiniz ya (bunu da çok seviyorum, kendisine laf edilmemesini önleme çabası), diyelim ki dediniz. Bilmiyor ki tuzlamanın buzlamadan önce yapıldığını!

 

Renkliler ve beyazlar

Renklilere: “Şimdi sizi beyazlarla beraber yıkayacağım ama onların haberi yok, siz de renk vermeyin.” dedim, ayrı yıkamaya gerek kalmadı. Zevkler ve renkler tartışılmaz, o yüzden sizinle tartışmayacağım.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Adam gidiyor

Her lafa verilecek cevabım var da, bir lafa bakıyorum laf mı diye, bir söyleyene bakıyorum adam mı diye. Sonra tekrar lafa bakarken adam gidiyor. Haklı tabi, beni mi bekleyecek?

 

Şiirin altına not düşseydi

Okul yıllarım, şairin ne anlatmak istediğini bulmakla geçti. İnsan şiirin altına ufak bir not düşer, şurada şunu anlatmak istedim diye ya! Ortada problem falan kalmaz.

 

Planımız şu

Filmlerde çok sık rastlanır “planımız şu” söylemine. Bu laf edildiyse eğer, hemen müzik girer araya. Neden? Sanki duysak gidip anlatacağız ve planı mundar edeceğiz! Ne diye merak ettiriyorsunuz kardeşim?

 

Yoga

Kaç yıldır uyanıyorum ama bir gerçeği bilmiyormuşum. Elitmişim ben yahu! Her sabah yatakta esnerken girdiğim şekillere yoga deniyormuş.

 

Yılan yerinde kalsın

Yılanı deliğinden çıkartmak niye işe yarar bir eylem olarak gösterilmiş ki? Neticede yılan çıkıyorsa, tatlı dil güzel bir şey değil. Çıkmasa daha iyi, zararı dokunmaz.

 

Göksel Erkılıç

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Bedeniniz Sizinle Konuşur mu? başlıklı makalemizde beden konuşması, Bedeniniz Sizinle Konuşur mu ve bedeninizin konuşması hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir