Evlilikte Sohbetler Nasıl Olmalı?

Written By: Beyin Gücü - Nis• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

evlilik

 

Genelde eşler birbirleriyle sohbet etmek istediklerinde “Ne konuşalım” deyip birbirlerine bakarlar. Eşler birbirleriyle konuşacak bir şey bulamıyor. Hâlbuki günlük haberler, güncel her türlü konu karşılıklı paylaşılabilir. En azından dünyada olan olaylar yüzeysel de olsa basından takip edilebilir. Karşılıklı güzel yorumlar getirilebilir. Bu tür sohbetler hem evlilik adına hem de eşler açısından daha da pekiştirici olur. Burada eşler birbirlerine zaman ayırmış olurlar. Sadece çocukları ve evdeki sorunları konuşmak yerine, farklı şeyler paylaşmalılar ki, bir arada olmaktan keyif alsınlar. Sohbet ederken de yani sadece televizyon seyrederken, yemek yerken öylesine sohbet değil de, birbirlerine zaman ayırarak sohbet etmeleri gerekir. Mesela; “Hadi sana bi kahve yapayım, biraz oturup konuşalım” şeklinde, sırf sohbet etmek istediğiniz için eşinizi çağırın. “Ve konuşmaya ihtiyacım var, sana ihtiyacım var.” deyip eşinizle bir araya gelmenin yollarını deneyin. Birbirinize, günlük, varlığınızı tattırın… Sevgiyi pekiştirmek adına göz göze temasla iletişim çok önemli, çiftlerin bunu yapmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir hanım, “Ben eşimle iletişim kurmakta zorlanıyorum, ne yapmam gerekiyor?” diye sordu. Ben de “Çok basit, günde en az yarım saat kitap okuyacaksınız, günlük olayları takip edeceksiniz, okuduğunuz güzellikleri eşinizle paylaşacaksınız.”  dedim.

Hanım dediklerimi uyguladı ve eşi “Senin bu kadar kültürlü olduğunu bilmiyordum, seninle birçok şeyi paylaşabiliyorum, konuşabiliyorum ve bundan da çok büyük keyif alıyorum.” dediğinde, beni aramıştı. Ne kadar mutlu olduğunu anlatmıştı.

Evde konuşulmuyorsa, dışarıda yürüyüş yaparak veya bir çay bahçesinde oturarak sohbet etmek en iyisi olacaktır. Bu tarz aktivitelere ciddi anlamda ihtiyacımız var. Dışarıdaki sohbet her zaman çok daha keyiflidir. Çünkü evdeki sohbette aşırı rahat olunduğu için incitme söz konusu olabilir.  Dışarıda evdeki kadar rahat olunmadığı için konuşulanlar hoş sohbetlere dönüşebilir.

Biz eşimle bunu sıkça uyguluyoruz. Hatta gece bile kafamız estiğinde sahile gidip sohbet ediyoruz. Bu bizim lüksümüz değil, bizim için çok önemli bir paylaşım. Maalesef toplum olarak erteleyici bir toplumuz, önemli önemsiz her şeyi erteliyoruz. ‘Başka zaman’, ‘daha sonra’, ‘yarın’, ‘hele bir o gün gelsin’ şeklinde ertelemeler yapıyoruz. Ve söylediğimiz sözler havada kalıyor. O anda kalkıp adımlarsınız eyleme geçmiş olursunuz ve kesinlikle sonuç elde edersiniz.

 

150 Soruda Evlilik/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İş Hayatında Verimliliğin İki Boyutu başlıklı makalemizde iş hayatında verimliliğin boyutları, İş Hayatında Verimliliğin İki Boyutu ve verimliliğin iki boyutu hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir