Eşeğin Eşekliği

Written By: Beyin Gücü - Haz• 16•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

esek

Cinfikirli, şakacı, babacan tavırlı İbo dayının kullandığı araba ile köyden ilçeye geliyorduk. Köyden 10-15 km. uzaklaşmıştık ki toprak yolun tam ortasında kulaklarını dikmiş kımıldamadan duran bir eşek gördük. İbo dayı birkaç kez korna çalmasına rağmen bizim inatçı eşek kılını bile kıpırdatmadan yoldan çekilme “zahmetinde” bulunmadı. İbo dayı hemen arabayı durdurdu, arabadan inerek yolun ortasında duran eşeğe yaklaşıp başından tuttu ve alnını öptü. Biz şaşırmış ve İbo dayının bu davranışına bir anlam verememiştik. Eşeğin alnını neden öpmüştü? Oysa tekmeleyip yoldan çıkmasını sağlamalıydı.

Arabaya döndüğünde bu hareketinin nedenini sorunca İbo dayı büyük bir bilgelikle:
– Yahu kardaşım bir korna sesi ile yoldan çekilen eşeğin, eşekliğinden şüphe ederim. Eşek dediğin, bu eşek gibi kendisine saygı duyan ve kişilik sahibi bir eşek olmalıdır.

İbo dayı, eşeğe hak ettiği ödülü vermiş, bizim eşek de alnı öpülen ilk eşek olarak tarihe geçmişti.

 

Mehmet Akbulut

www.beyingucu.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Değişime Nereden Başlamalı? başlıklı makalemizde değişim, değişim ve gelişim ve değişime başlamak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir