Eğitimde Hayal Gücü

Written By: Beyin Gücü - May• 09•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hayal gucu

 

Hayal gücü başarıyı çağrıştırıcı bir güce sahiptir.Hayal gücü, eğitim alanında kullanıldığı zaman da mükemmel sonuçlar ortaya koyacaktır. İnsanın sağ beyni daha çok hayal gücünü kullanmaya yatkın olduğu için bu güç eğitim alanında da gözardı edilmemelidir. Küçük yaştaki çocukların hayal dünyası daha geniştir. Bu konuda bu gücü bilimsel yollara kanalize etmenin yolları aranmalıdır. Örneğin; hayal gücünü eğitim ve bilimsel çalışmalara temel teşkil etmek amacıyla okullarda hayal kurma dersleri olmalıdır. Çocukların çizgi filmleri seyretmesi, onların hayal dünyasına hitap etmesinden dolayıdır.

Eskiçağlardan itibaren yüzyıllar boyunca bilimsel ve teknolojik alanda inanılmaz gelişmelerin yaşanması önemli ölçüde hayal gücünün kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Hayal gücünü etkili bir şekilde kullanmanın yolu Mümin Sekman’ın belirttiği gibi “ Acaba neler olurdu?” oyununu oynamaktır. Siz de şimdi arkanıza yaslanarak hayatta istediğiniz şeyler gerçekleşseydi ne olurdu diye düşünün. Yürüyüşünüz nasıl olurdu? Çevrenizle iletişiminiz nasıl olurdu? İnsanlarla nasıl konuşurdunuz? İnsanlar size neler söylerdi? Ve nasıl bakardı? Bunları bir düşünün ve hayal kurun. Birkaç dakikalık hayal yolculuğundan sonra bir işi yapmaya yönelik isteğinizin artığını göreceksiniz. Hayal kurarken her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmelisiniz. Görüntüler, sesler net olmalı, tam anlamıyla gerçeğe benzetmelisiniz. Böylece dilediklerinizin istek planına dönüştüğünü anlayacaksınız. Daha doğrusu canlı, net ve gerçeğe uygun hayaller, gerçekleşmeye daha yakındır.

Şimdi size düşen şey; hayatta istediğiniz şeylerin bir listesini yapmak, hedeflerinizi belirtmek ve onlara ulaşma adına motivasyon ve veriminizi artırmak için hayal gücünüzü kullanmaktır. Şunu unutmamak gerekir ki hedefler, tam anlamıyla hayallerle aynı şey değildir. Hedefler belli bir süre sonra gerçekleşmesi istenen isteklerken, hayal gücü o yolda bir basamak veya kilometre taşı hükmündedir.

Hayal gücü başarıyı çağrıştırıcı bir güce, yeteneğe de sahiptir. Nasıl Türk bayrağını gördüğümüzde milli duygularımız kabarıyor, milli marşımızı dinlediğimizde tüylerimiz diken diken oluyorsa, hayal ile başarıya ulaştığını gören insan böyle bir gerilime geçecektir.

O zaman insan düşünce ve hayal gücünü sınırlamadan ha-yata bir başka gözle bakmaya çalışmalıdır. Tarihte hayal gücünün insanlara ne tür başarılar kazandırdığı ortadadır. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethini daha önceden düşünmüş, nasıl yapabileceğini zihninde canlandırmıştır.

NLP, hayal gücünün önemini kavradıktan sonra bize bu yeteneği nasıl kullanmamız gerektiğini de öğretmektedir. İnsanda hem iyilik hem de kötülük melekeleri olduğuna göre hayal gücümüzü hep olumlu yönde kullanarak yönetmemiz gerekir. Aksi takdirde başarısızlığın hayal edilmesi insanda başarısız olacağına dair inançların gelişmesine zemin hazırlamaktadır.

Şu anda dünyada mevcut bulunan herşey bir zamanlar birilerinin hayallerini süslüyordu. Birileri birşeyleri düşledi ve gerçekleşti. Oturduğumuz koltuk, ders çalıştığımız masa birileri tarafından önce hayal edildi; sonra başarıya dönüşerek gerçekleşti. Bu sebeple hedeflerimizin gerçekleşmesini istiyorsak, hayal gücümüzü etkili hale getirmek zorundayız. Düşüncelerimizin niteliği, olumlu ya da olumsuz oluşu hayatımızı etkilediği için, hayaller konusunda seçici olmakta; daima olumlu ve daha iyisini istemekte fayda vardır.

İnsan ne istiyorsa onu düşünmeli ve hayal etmelidir. Olumlu hayal de olumsuz hayal de başımıza gelecek olayları etkilemektedir. Kültürümüzde korktuğumuzun başımıza gelmesi diye bir şey vardır. Burada anlatılmak istenen şey insanın beynini hep olumsuz hayallerle doldurmasıdır. Asıl olan iş bu korkuyu yenmek ve istediğimizi elde etmeye yönelik hayaller kurmaktır.

Bir dönem hayatıma yön veren bir işte istediğim sonuca ulaşamadığım için başka bir yöne eğilim göstermiştim. O zamanlar liseden mezun olmuş herhangi bir meslek sahibi olmayan birisi idim. Aklıma üniversiteyi kazanabilirim diye bir fikir geldi.

Artık üniversiteyi kazanma hayalleriyle yaşıyordum. Hep üniversite kapısından girişimi; derslerde hocalarla olan diyaloğumuzu, fakülte bahçesinde çimenler üzerinde arkadaşlarla konuşmalarımızı hayal ediyordum. Bu hayal gücü bana öyle bir motivasyon gücü vermişti ki azimli bir çalışmanın sonucu, hem de kimsenin yardımını almadan, özel ders almadan üniversiteyi kazanmıştım.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Zihninizde oluşturduğunuz hayaller sizin geleceğinizi doğrudan etkileyecektir. Buna kesinlikle inanın.

Horold Sherman, Olumlu Yaşama Sanatı adlı kitabında şöyle bir olay anlatır. Tanıdığım yaşlı bir kadın hayatından yakınarak şöyle demişti:

Sayın Sherman, ben bütün hayatım boyunca fakir düşmekten korktum. Bu endişeyle bütün hayatım boyunca biriktirdiğim paramı bankaya yatırdım. Ancak korktuğum başıma geldi. Senetlerim düştü, banka battı. Çok perişanım, ne olur bana yol gösterin.

Bu kadına, fakirliği çok güçlü bir şekilde hayal ettiğini sonuçta da başına geldiğini anlattım. Bunu duyunca şaşırdı ve şöyle dedi: Bundan sonda ben ne yapabilirim artık gideceğim tek yer darulacezedir dedi. Bakın dedim yine aynı hatayı yapıyorsunuz. Darulacezeyi düşünüyor ve orayı istiyorsunuz. Neden kendinizi oraya layık buluyor ve orayı arzuluyorsunuz. Pekala zengin bir kadına dünya seyehatinde eşlik edebileceğinizi düşünebilirsiniz dedim. Kadın görüşümü beğendi ve denemeye karar verdi. Birkaç ay sonra görüştüğümüzde zihninde canlandırdığı hayallerin gerçekleştiğini, sonunda zengin bir kadınla tanıştığını ve onunla dünya turu yapacaklarını anlattı.

Bu konu ile ilgili yanlış anlaşılmayı önlemek için özellikle şunu belirtmek isterim. Bir işi başarmanın tek yolu hayal kurmak değildir elbette. Ya da bir işi yapmaya karar verdiğinizde mutlaka hayal kurmak zorunda değilsiniz. Hayal gücü ihtiyaç anında motive olmak amacıyla, duygu ve düşünceleri tazelemek amacıyla kullanılmalıdır. Yeni fikirler ve buluşlar üretmek adına da kullanılabilir.

Daha lise yıllarında iken sürekli çok değişik uçak, silah, helikopter resimleri çizen bir arkadaşım vardı. Hayal gücü ile yeni şeyler üretiyor ileride bunları gerçekleştireceğini söylüyordu. Bu arkadaşım şu anda Türkiye’nin en iyi üniversitelerin birinde araştırma görevlisi olarak çalışıyor.

Özetle hayal kurmak yeni fikirlerin üretilmesinde, kaygı, korku, çaresizlik gibi durumların kontrol edilmesinde; motivasyon ve konsantrasyonun artmasında, insanın kendine güven duymasında etkilidir.

 

Hayal kurmak yeni fikirlerin üretilmesine, kaygının kontrol edilmesine,1 motivasyonun artmasına zemin hazırlar.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.beyingucu.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Geçmişi ve Geleceği “Şimdi” Belirler başlıklı makalemizde anı yaşamak, geçmişi ve geleceği şimdi belirler ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir