Düşüncelerinize Dikkat Edin

Written By: Beyin Gücü - Nis• 16•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

albert-einstein

 

Psikologlar bize günde 50,000 düşünce ürettiğimizi söylüyorlar. Saatte de ortalama 2,000 düşünce. Bu düşüncelerin çoğu kendimizle ilgili; kim olduğumuz, yeteneklerimiz, yapabileceklerimiz, yapamayacaklarımız ya da geleceğimizle ilgili.

Hayattaki seçimlerimiz bize aittir. Ama her şey kontrolümüzde değildir. Bir şey hariç; düşüncelerimiz. İnsanlar bize fiziksel olarak zarar verebilirler, paramızı ya da eşyalarımızı çalabilirler, ama bizim iznimiz olmadan asla düşüncelerimizi değiştiremezler.

Ne düşündüğümüze sadece biz karar veririz ve düşüncelerimizin kalitesini yükseltmek için yapacağımız her şey doğal olarak hayatımızın kalitesini de yükseltir.

İnanmak, bir şeyin nasıl olduğu konusunda emin olmaktır ve tamamıyla kendi bakış açımıza göre oluşur. Bazen düşüncelerimizi sorgulamadan ya da yargılamadan birkaç kez düşündükten sonra onları gerçekmiş gibi kabul ederiz.

Bütün geleceğimiz, zihnimizde oluşturduğumuz alışkanlıklara, yani inançlara bağlıdır. Neye yürekten inanırsak, bizim gerçeğimiz olmaya başlar. İnancımızın gerçekle bir ilgisinin olması ya da bir hayal ürünü olması bu sonucu değiştirmez.

Eğer gerçekten inanabilirseniz, istedikleriniz hayatınıza, siz onlar için hazır olduğunuzda daha hızlı bir şekilde girer.

Farklı olayları ve insanları hayatımıza çekmek istiyorsak, düşüncelerimizi değiştirmemiz gerekiyor. Sahip olduğumuz düşünceler bizi bugün bulunduğumuz yere getirdi. Yarın daha farklı bir yerde olmak istiyorsak, düşüncelerimizi değiştirmemiz gerekiyor. Düşünceler, bir mıknatısın enerjisi gibi kendisiyle uyuşan durumları ve insanları bize doğru çeker.

Hayatımız düşüncelerimizi takip eder. Zihnimizde neyi düşünürsek, aniden o yönde ilerlemeye başlarız. Düşüncelerinizi sert bir şekilde sağa ya da sola çevirirseniz, hayatınız ve tecrübeleriniz birden o yönde gelişmeye başlar. Düşüncelerin doğaüstü bir gücü vardır.

Evinizde büyük bir fare olduğunu fark etseniz, ‘Şu gazeteyi bitireyim.’ ya da ‘Bugün çok yorgunum, onunla yarın ilgilenirim.’ demezdiniz, değil mi? Hemen yerinizden fırlardınız. Kendiniz durumu çözemiyorsanız, birisinden yardım alırdınız. Yani bir şey yokmuş gibi davranıp gazetenizi okumaya devam etmezdiniz.

İşte biz de bu olumsuz düşüncelere karşı bir an önce harekete geçmeye başlamazsak, bir süre sonra ‘Benim geleceğim yok, hiçbir şansım yok.’ demeye başlarız.

Şu anda aklınızdan neler geçiyor? Kendiniz ve geleceğinizle ilgili olumsuz şeyler mi? Neden şans bana gülmüyor diye mi düşünüyorsunuz?

Olumsuz düşünceleri, olumlu düşüncelerle yer değiştirin. Tam tersini düşünmeye başlayın. Geçmişiniz eksilerle dolu ise, geleceğinizin artılarla dolu olacağını düşünün.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kaybediyorsanız, ‘Zafer benimdir!’ deyin. Sabah uyandığınızda, o bütün olumsuz düşünceleri silip atın. İçiniz sizinle değil, siz içinizle konuşun.

Durum ne kadar kötü görünürse görünsün, ne hissederseniz hissedin, her zaman olumluyu düşünün ve konuşun.

Bazılarınızın, ‘Cengiz hocam, sen benim hayatımı bilmiyorsun, olumlu hiçbir şey yok. Hayatımda bana hiç iyi bir şey olmadı. Geçmişim buna müsait değil.’ dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Problemlerinizin üstesinden gelmenin ve başarmak istediklerinizin imkânsız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Unutmayın, hayatınız düşüncelerinizi takip ediyor.

5 yıl kötü geçtiyse, en azından bunu konuşarak dolaşmayın. Konuşmalarınızı olumlu yönde yapmaya başlayın.

Sorunları ve engelleri değil, çözümleri ve fırsatları konuşun. Her evden çıkışınızda fırsatları arayın ve sadece inanın. Birisiyle tanışmanız, bir anda her şeyi tersine çevirebilir, ne kadar imkânsız gibi görünse de. Banka hesabınız ya da kredi kartı ekstreniz pek parlak görünmese de, ‘Fırsatların yaklaştığını hissediyorum.’ deyin ve bu yönde gerekli adımları atın.

Duygularımız, düşüncelerimize göre şekilleniyor. Sabah kalktığınızda, sizi kıran insanları ya da yaptığınız hataları düşünerek mutlu olamazsınız. Gün boyunca ve yatmadan önce neler düşünüyorsunuz?

Düşünceleriniz doğru yöne gitmeli. Zihniniz allak bullak ise, hayatınız da allak bullak olacaktır.

Dünyanın en büyük ve güçlü bilgisayarına sahip olabilirsiniz, ama içine virüs girerse, bilgisayarınız yavaşlamaya ve işlemlerde hata vermeye başlar. Bilgisayar kötü olduğu için değil, içine virüs girdiği için.

Olumsuz düşünceler de virüsler gibidir. Virüslerin yalanlarına inanmaya başladık. ‘Ben o kadar yavaşım ki, çekici değilim ki, zeki değilim ki, hayatımı değiştiremem. Hiçbir zaman başarılı olamam. Ben buyum ve hayatım da bu.’ Böylece o yaşayabileceğimiz hayatı hiçbir zaman yaşayamayız.

Gerekenlere sahip olmadığımızı, geçmişi geride bırakamayacağımızı düşünürsek, düşüncelerimiz haklı çıkar.

 

Cengiz Erşahin/Kendini Ateşle/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Aşk, Sevgi ve Tensel Çekim Evlilik İçin Yeterli mi? başlıklı makalemizde Aşk, evlilik için neler gerekir ve evlilikte aşk sevgi ve tensel çekim etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir