Dil Deneyimin Kendisi Değil, 2. Derecede Temsilidir

Written By: Beyin Gücü - Haz• 08•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

anlatmak

 

Şimdi gözlerinizi kapayıp 5-10 saniye boyunca “su” kavramının beyninizde yarattığı anlamı düşünün. Su dediğimde aklınıza gelen şey nedir? Eminim bu satırları okuyan milyonlarca kişi, birbirinden çok farklı kavramlar düşünmüşlerdir. Sel felaketine maruz kalan bir afet zadenin aklına, su deyince sel gelecektir. Duygusal bir dostunuz gözyaşını düşünürken, dini duyguları güçlü bir kişi rahmet’i hatırlayacaktır, her yağmurla gelen rahmet yüklü bulutlara nispet yaparcasına. Kimileri su deyince, anne rahmine düşen bir damla suyu düşünebilir. Susuzluk dönemini hatırlayan İstanbullular olumsuz manada eski belediye başkanını veya olumlu manada yeni belediye başkanını düşünebilir ya da tam tersi. Bir balıkçı denizi, evi akarsu kenarındaki balıkçı ise nehri düşünebilir. Su idaresinde çalışan kişi su deyince tahsilatı ve aboneleri, sayaç imal eden bir firma mensubu ise su sayaçlarını düşünebilir. 40 derece sıcakta çalışan pamuk işçileri su deyince alın terlerini, aynı anda az ötede duran tarla sahibi ise Devlet Su İşlerinin sulama kanaletlerini düşünebilir. Ve hatta geçen ayın borcunu ödemedi ise, su diyince icrayı bile akıllarına getiren çiftçiler olabilir. Aerobik yapan bir bayan sporcu, sağlıklı beslenme ve spor için tüketmesi gereken günlük su miktarını, hatta alacağı suyun  markasını düşünebilir. Bir tekstil fabrikası sahibi, endüstriyel su arıtma tesisini, çevreci bir sivil toplum örgütü üyesi deniz kirliliğini veya içilebilir su oranının her yıl bir önceki yıla göre sürekli azalış gösterdiğini düşünebilir. Divan edebiyatı ile uğraşan bir şairimiz Fuzuli’nin “Su Kasidesi”ni, bir laborent destilize suyu, bir eczacı serumu ve bir doktor vücudumuzun 2/3’sinin su olduğunu düşünebilir. Çölde seyahat eden yolcuya sorsanız, su eşittir vaha ya da hayat diyecektir. Ya da henüz vahasına kavuşamamış kervan üyeleri için su bir seraptır. Bir demirci ustası su diyince, demire verdiği suyu veya su verdikçe çelikleşen kılıcı düşünecektir. Veya bir korku filmindeki gibi, su haline getirilmiş ve içildiğinde kurbanlarını patlatan su bombasını hatırlayabiliriz… Gördüğünüz gibi basit ve masum 2 harften oluşan su dedik ve su’ya deneyimlerimizle kazandırdığımız deryada neredeyse boğulmak üzereyiz. Örnekleri burada bitiriyorum. Ama sizin sınırsız düşünceleriniz burada yazmaya fırsat bulamadığım güzelliklerle dolu sonsuz örnekler bulacaktır.

Gördüğünüz gibi, deneyimin bir yapısı var ve bu yapı sizin algılamalarınıza göre oluşuyor. Algıladıklarınıza kendi deneyimlerinize göre tepki veriyorsunuz. Bundan sonra, algılamalarınızı tepki vermeye göre değil de, anlamaya göre programlarsanız, anlamsız tepkilerden kurtulacaksınız demektir.

 

Münir Arıkan

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan “Yahya İşareti” Muamması başlıklı makalemizde “Yahya İşareti” Muamması, leonardo da vinci ve leonardo da vincinin tablolarının sırrı hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir