Dikkat Çeken Değil Etkileyen İnsan Olmak

Written By: Beyin Gücü - May• 16•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beyin-testi

 

Dikkat çekici davranışlar, birçok bakışın kişiye doğru yönlenmesine sebep olabilir. Ancak bu bakışlar çoğu kez merak bakışlarıdır. Tıpkı bir araba kornasına verilen tepki gibidir. Sadece dikkatleri çekecek fakat bizi etkilemeyecektir. Hatta sürekli çalan kornalara bir süre sonra hiç tepki vermeyiz. Gece çalan otomobil alarmlarını da bir süre sonra umursamaz hale gelmedik mi? Dolayısıyla, başarılı olmak için dikkat çekmek yerine etkilemeyi tercih etmeliyiz.

 

Etkileyen insan olmak için ise bazı meziyetleri edinmeli ve onları bilgelikle hayatımıza geçirebilmeliyiz.

 

Etkileyen İnsanın Özellikleri

 

Etkileyen insan proaktiftir: Proaktif insan, sorumluluk almaktan çekinmeyen, davranışlarını her zaman kendi inanç ve değerleri ışığında ortaya koyan, alması gereken riskleri alan, inisiyatif kullanabilen insandır. Bu tarz insanların motivasyonları yüksektir. Çünkü iç motivasyon güçleri vardır. Aynı zamanda çevrelerindeki insanları da motive etmeyi bilirler.

 

Proaktif insanları, ilkeleri, dikkatle seçilerek düşünülmüş değerleri yönetir. Proaktif insanlar, etkililikleri fazla olan kişilerdir. Düşünceleri olumlu yöndedir ve sürekli bir dinamizmleri vardır.

 

Etkileyen insan önemli işlere öncelik verir: Yapacağı işlerden ilişkilerine kadar bir önem ve öncelik sırası belirler. Bunu yapmak, kişiye hem zamanı etkili değerlendirme avantajı hem bir yaşam disiplini hem de ilişkilerinde kaliteyi artırma fırsatı sağlar. İlişkilerinde de uyguladığı öncelikler yasasıyla etkinliğini artırır.

Önemsiz işlerle vakit geçirmek, etkinliğinizi azaltır. Enerjinizi boşa harcamanıza sebep olur.

 

Etkileyen insan verdiği sözleri zamanında yerine getirir: Verilen sözlerin tutulması hem ahlaki hem de sosyal bir erdemliliktir. Bunu, önemli bir yatırım olarak da görebilirsiniz. Etkililiğinizi artırma yatırımı…

Bu yatırım, asla zarar etmeyeceğiniz bir yatırımdır. Çünkü verdiği sözü tutan bir insanın toplumdaki değeri, etkiliği fazlalaşır. Yerine getirilen her sözle birlikte etkililiğiniz artarken, tutmadığınız her sözle bu etkililiğinizi kaybedersiniz. Çevrenizde de verdiği sözleri tutmayan biri olarak göze batarsınız.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Verilen sözlerin tutulması insanlar arasında da etkili bir insan olarak anılmanızı sağlar.

 

Etkileyen insanın paradigması kazan/kazandır: Bu paradigma, insan etkileşimlerinde devamlı olarak karşılıklı faydayı temel alır. Kazan/Kazan paradigması, karşımızdaki insanı da değerli kılar. Rekabeti değil iş birliğini benimser. Kazan/Kazan paradigması, etkileyen insanın ilkelerindendir. Bu paradigma, “birlikte –iyiye” düşüncesini doğurur, ilişkilerimizin başarısının ve etkililiğinin artmasında önemli rol oynar.

 

Etkileyen insan empatik iletişimler kurar: Etkileyen insanların hem ilişkilerinin hem de başarılarının altında yatan etken empatik olabilmeyi bilmeleridir. Empati kurabilmek için doğru dinlemeyi, dinlenilenleri doğru yorumlayabilmeyi, yorumladıklarımıza doğru değerler verebilmeyi bilmemiz gerekir. Bunu yaptığımızda karşımızdaki insanın değer yargılarını görebiliriz ve kavrayabiliriz. Empati kurabilmek, kalple, mantıkla dinlemektir. İnsanlar kendileriyle aynı frekanstaki insanlardan etkilenirler, onları severler, güvenirler ve onlar için gönüllü olurlar.

 

Etkileyen insan çevresinde sinerji oluşturur: Sinerji, bir katalizör etkisi yapan, birleştiren, insanların içindeki olumlu duygu, düşünce ve gücü ortaya çıkaran bir kavramdır. Bir atasözümüz ile açıklayacak olursak: “Bir elin nesi var iki elin sesi var” diyebiliriz. Sinerji, insanların olumlu yanlarını daha olumlu, güçsüz yanlarını güçlü, güçlü yanlarını daha güçlü yapar. Bu duyguyu yaşattığımız insanların motivasyonları yükselir, kendilerine güvenleri artar ve bunun öncüsü olan size, güçlü bağlarla bağlanırlar. Bu ise etkiliği artıran bir etki yapar.

 

Etkileyen insan kendini yenilemeyi ihmal etmez: kendini yenileyen insan etkililiğini artırmak için güçlenir. Bu yenilenme; fiziksel, zihinsel, ruhsal, sosyal ve duygusal açıdan olur.

Fiziksel yenilenme, bedenimizle ilgilidir ve doğru beslenme, bedensel hareketlilik ve dinlenmeyi içine alır.

Zihinsel yenilenme, bilgi edinme, inceleme, düşünme, planlama gibi konuları içine alır.

Ruhsal yenilenme, inançlarımızı, ibadetlerimizi, yoğunlaşmayı içine alır.

Sosyal ve duygusal yenilenme, başkalarıyla ve kendimizle ilişki ve iletişimimizi içine alır. Hayatın sosyal ve duygusal boyutu birbirine bağlıdır.

 

 

Başarının 41 Kere Maşallahı/Niyazi Fırat Eres

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Hakkınızı Arayın başlıklı makalemizde girişimci nasıl olur, hakkınızı arayın ve iş hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir