Dijital Bir Gelecekte Ders Kitapları Tarih mi Oluyor?

Written By: Beyin Gücü - Mar• 29•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

ingilizce any örnek cümleler

 

Bu yazı, eğitimde yeni bir çağın başladığını göstermektedir. Çünkü internetle beraber bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Artık öğrenciler bilgi hamallığından ziyade tablet ya da cep bilgisayarı taşımayı tercih ediyorlar. Dolayısı ile öğretmenlik tanımı da ister istemez değişiyor. Artık öğretmenler, öğrencilerine bilgi aktarmak yerine sentez yapmayı öğretmek durumunda kalacaklar; bir nevi danışmanlık yapacaklar. Artık birçok eğitim kavramını, araç ve gerecini tekrar tanımlamamız gerekiyor. Belki de eğitim sürecini tekrar baştan kurmamız bile gerekebilir.

A.B.D eğitim sistemindeki dijital sistem uygulamalarından örnekler

Arizona Eyaletinin Vail kentindeki Empire Lisesi’nde, öğrenciler derslerini çalışmak, ev ödevlerini yapabilmek ve öğretmenlerinin internet ortamında hazırlanan ders anlatımlarını internetten izleyebilmek için okul tarafından temin edilen bilgisayarları kullanıyorlar.
Cienega Lisesi’nde laptopları olan öğrenciler ise yakın zamanda İngilizce, Fen ve Tarih derslerinin çeşitli dijital bölümlerini kendi bilgisayarlarına kaydettirecekler. Ayrıca Metinsiz Kitap Girişimi’nin, eğitimciler tarafından güvenilir bulunan internet sitelerindeki araştırma yazıları, videoları ve bölge genelindeki öğretmenlerin Powerpoint’de hazırladıkları derslerini birleştirerek sunması, öğretmenleri bilgi paylaşmaya teşvik etti.

Klasik ders kitapları, ekranda kayma şeklinde kullanılır hale henüz gelmedi. Fakat çoğu eğitimci, Web’deki projelerin, videoların, eğitim oyunlarının ve bedava eğitim yazılımlarının zenginliği sayesinde bir araya getirilmiş derslerin, kitapların yerine geçmesinin uzun sürmeyeceğini savunmakta.

Öğretmenlerin, klasik ders kitaplarındaki sıkıcı müfredatın sınırlarını aşan bu dokümanlara ve bloglara ulaşabilmesi için dijital kaynaklara ve bilgi sayfalarına ihtiyacı var.
Kısa bir süre önce Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger, bazı liselerde fen ve matematik klasik ders kitaplarının yerine, bedava ve tamamen halka açık kaynak dijital dokümanların kullanılmasını amaçlayan bir girişimi duyurdu. Vali, ücretsiz dijital kitaplar ile kâğıt israfını önleyerek, senelik yüz milyon dolarlık bir tasarruf sağlanabileceğini ümit ediyor.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

500.000 öğrencili Orange County Okullarının müdürü William M. Habermehl: “Önümüzdeki beş sene içerisinde öğrencilerin büyük çoğunluğunun dijital kitapları kullanacağını tahmin ediyorum.” diyor. Ayrıca, dijital kitapların, klasik ders kitaplarından daha iyi olabileceğini ve kendilerini bu anlamda yenilemeyen okulların öğrencilerini kaybedebileceklerini sözlerine ekliyor.

Eğitimde dijital doküman sisteminin bir an önce yaygınlaşması gerekiyor

Biz şu anda geleneksel bir şekilde halen 30 öğrenciye bir öğretmen modelinden çıkamadık. Bizim artık kabuğumuzu kırarak 200-300 öğrencinin istediği zaman girebildiği, online hizmet verebilen bir sisteme geçmeye ihtiyacımız var. Fakat dijital gelecek şimdilik çoğu sınıflarda uygulanabilecek gibi görünmüyor. Her şeyden evvel, bu alanda halen çok büyük sayısal dengesizlikler var. Her öğrencinin ulaşabileceği elektronik okuyucu cihazı, akıllı telefonu veya bir bilgisayarı bulunmamaktadır. Bunların sağlandığı yeterli zenginliğe sahip çok az bölge olması nedeniyle dijital kitap girişimi zengin ve fakir arasındaki dengesizliği de arttırabilir.

Dijital sistemlerin kullanılmasıyla kâğıt tüketimi azalacak ve dolayısı ile ormanlarımız da az zarar görecektir. Çünkü yılda 1000 öğrencinin takriben 7,5 ton kâğıt kullandığını, yani 120 ağacı doğadan imha ettiğini düşünürsek her sene doğaya borçlu kalıyoruz.

Şimdi oturup bir karar vermek zorundayız. Ya matbaayı 300 sene sonra kullanmaya başladığımız gibi çok büyük hata yapacağız ya da çağı takip edip ona ayak uyduracağız. Bütün büyük devrimler yürekte başlar.

 

Mesut Kaymakçı

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Büyük Bir Kahraman: Kazım Karabekir başlıklı makalemizde büyük bir kahraman, büyük bir kahraman kazım karabekir ve kahraman kazım karabekir hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir