Cesaret ve Meydan Okuma

Written By: Beyin Gücü - Haz• 13•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

cesaret

 

Cesaretle yaşamak, gerektiğinde meydan okumamızı sağlar. Cesaret, insana daha iyi ve kaliteli yaşamın kapılarını açar. Çünkü cesaretimizi kullanmamız gereken yerde bunu kullanmamak; bizi, pişmanlıkların, kaygıların gölgesinde bir hayatın içine sürükler. Cesaret, hayatımıza güç katar. Verdiğimiz her kararda her davranışta, cesaretimizin payı büyüktür.

 

Kişi, cesareti ölçüsünde meydan okur ya da boyun eğer. Hayatta öyle anlar olur ki, cesaretimizi ortaya koyup meydan okumamak bize çok şeye mal olur.

 

Cesaret, sadece savaş meydanlarında rakibe meydan okuyarak kahramanlık ve zaferlere ulaşmak için değil, hayatın her anında, bizi ilgilendiren her konuda isteklerimize ulaşmamız için gerekli olan ahlak kökenli bir erdemdir.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Gerektiğinde meydan okumazsanız sadece başarıların ve zaferlerin gölgesini görürsünüz. Meydan okuma davranışı, bir özgüveni, rakibe gözdağı vermeyi temsil eder. Bu davranış aynı zamanda içinde bir stratejiyi barındırır. Stratejisiz, plansız, amaçsız bir meydan okuma; Cervantes’in roman kahramanı Don Kişot’un yel değirmenlerine saldırması misali olmaktan öteye gidemez.

 

Meydan okuma, ortaya çıkan her türlü duruma göre bir güdülenme sonucunda oluşur. Bunun olması için, zor bir durumla karşılaşılması gerekir.

 

İlerlemeye cesaret etmeliyiz, meydan okumamamız gereken yerde başımız dik olarak meydan okumalıyız. Her konuda girişken olmaya özen göstermeliyiz.

Unutmayın! Meydan okuma cesaretin, cesaret ise erdemin göstergelerindendir.

 

Niyazi Fırat Eres

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Beden Dilinde Üstünlük Belirten Hareketler başlıklı makalemizde beden dili, beden dili ve öğretmenlik ve beden dilinde üstünlük hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir