Bilinçaltımıza Fırlatılan Veri Bombaları

Written By: Beyin Gücü - Nis• 25•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

bilincdisi zihin

Uzmanlar, bilinçsiz zihnin, yani bilinçaltının, bilinçli zihinden daha güçlü olabileceğini ifade etmektedirler. Bilinçaltımıza ne kadar olumlu sinyalleri gönderebilirsek, o denli enerjik ve başarılı bir insan olmaya doğru harekete geçeriz.

Bu gün çeşitli yayınlarda, savaş, kan, vahşet, hırsızlık, kapkaççılık, yolsuzluk, yoksulluk, kavga, güvensizlik görüntülerini sürekli izleyen insanlar, farkında olmadan tüm olumsuz sinyalleri bilinçaltlarına yerleştiriyorlar. Sonuçta bilinçaltı, sinir sistemine öylesine etki ediyor ki, artık bu insanlar herkesin kötü olduğu, her an her yerden bir kötülüğün kendilerine zarar vereceğini düşünerek, ya toplum içine çıkamıyorlar ya da kapalı yerlerde durmaktan korkuyorlar ya da buna benzer endişe, kaygı, takıntı türünden rahatsızlıklarla baş etmeye çalışıyorlar. Kısaca, bilinçaltları, her an bir felaketin başlarına gelebileceği sinyallerini verdiği için, vücut bu duruma bir şekilde psikolojik rahatsızlıklar olarak tepki veriyor; panik bozukluğu, obsesif kompulsif, anksiyete, ya da çeşitli fobiler şeklinde ortaya çıkıyor Yine bu tür vahşet, dehşet uyarıcıları, özendirme etkisi sağlayabiliyor, yolsuzluğa, kapkaççılığa, hırsızlığa, gaspa yatkın kişileri bu zararlı faaliyetleri yapmaya teşvik ediyor. Buna örnek olarak, kapkaççılık yayınlarının çoğalmasından sonra kapkaççılığın artmasını verebiliriz. Sonuçta inananlar, algılama, çözümleme, değerleme, kabul ve davranma yönünden neye yatkınsa o hareketi yapmaya yelteniyor.

Bilinçaltının en çok etkilendiği yöntemlerden biri de subliminal reklâmlardır. Bu tür reklâmlar, 25. kare tekniğiyle farkında olmadan bilinçaltımıza birtakım mesajlar iletiyor. Uzmanların söylediğine göre, insan gözü normalde saniyede 24 kareyi algılayabiliyor.25. kare ise direkt bilinçaltına yerleşiyor. Göz çukuru (fovea) bütün görüntüyü ayrıntısıyla alır ve bunu zihne aktarır, zihin bunları depolar, ama biz bunların hepsini bilinçli olarak algılamayız. Bunu bir kamera gibi düşünürsek, kamera, mercek ve diğer mekanizmaları sayesinde kayıt yapar ama sadece kayıt yapar, algılamaz. Bu durumda bizim görüp de bilinçli olarak algılayamadığımız her şeyi bilinçaltımız da kaydeder. Bilinçaltı,  beynimizin farkında olmadığımız yanıdır. Otomatik bir pilot gibi bütün deneyimlerimizi depolar. Bilinçaltı heyecanlarımızı, sezgilerimizi, alışkanlıklarımızı ve güdülerimizi depoladığı gibi bunları eyleme de döker.

Reklâmların tüketici davranışları üzerindeki etkilerini araştıran James Vicary, 1957 yazında, New Jersey, Ft Lee sinema salonunda, Picnic adlı filmin gösterimi sırasında deneyi gerçekleştirir. Sinema salonunda projeksiyon makinesinin yanına görüş algısı denemelerinde kullanılan ve çok kısa, anlık süreler ile resim ve harf gösteren ve takistoskop denilen bir cihazı yerleştirir. Film boyunca her 5 saniyede bir, flaş şeklinde patlayan reklâm mesajlarını ekranda görüntüler. Bu mesajlar saniyenin 1/ 3000’i kadar kısa bir süre sinema perdesinde göründüğü için hiç kimse fark etmez… İzleyicilerden hiçbiri bu mesajları bilinçli bir şekilde algılayamamış; şartlı ve sürekli kendilerine aktarılan bu tekrarlamaları büyük bir ihtimalle bilinçaltına depolamışlardır. Gönderilen mesajlar,: “Kola için”, “ Mısır patlağı yiyin “ şeklindedir. Deney sonucunda, Mısır patlağı satışı %57,8 , Kola satışı da %18.1 oranında artmış[1]… Bu tür yöntemler yasaklanmış olmasına rağmen,bunların insanları toplu olarak iyi niyetle olduğu gibi kötü niyetle de yönlendirme tehlikesi vardır.

Joseph Murphy şunları söylüyor :

“Herhangi bir gazeteyi elinize alın, bir sürü haberde abeslik, korku, kaygı, tasa ve kıyamet tehditlerinin tohumlarının atıldığını göreceksiniz. Bu tür öneriler tarafınızdan kabul edilirse yaşama isteğinizi kaybedersiniz. Bilinçaltınıza yapıcı öz önerilerde bulunarak tüm bu olumsuz önerilerden kurtulabileceğinizi bilirseniz, bu yıkıcı fikirlerin hepsini de etkisiz hale getirebilirsiniz.”[2]

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bilinçaltımıza sürekli iyi ve olumlu sinyaller gönderebilmeyi becerebilsek, bu sefer de beynimiz, olaylara daha olumlu, ılımlı, şefkatli ve daha metanetli bir şekilde tepki verebilecektir.



[1] www.adkritik.com/?p=47   ,   http://www.snopes.com/business/hidden/popcorn.asp

[2] Murphy, Josef, Bilinçaltının Gücü, Ötesi Yayınları

 

 

Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Mike George’un Beş Adımda Meditasyon Uygulaması başlıklı makalemizde beş adımda meditasyon, meditasyon ve meditasyon örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir