Bilgeliğin Kişiliği

Written By: Beyin Gücü - Ağu• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

bilge

Bilgeliğe sahip olmayan; dürüstlük, ahlak, karakter gibi erdemlerin kimde, ne şekilde var olabileceğini anlayamaz. Doğruyu bilmeyen, onun insanlarda var oluş şekli ile insanın bu hayat içerisinde yer alış biçimini örtüştürmeye çalışır. Hâlbuki hangi anlamın kimde vücut bulacağı belli olmaz. Bu, insanın sahip olduğu üstün aklın bir gereğidir. Mesela bir insan güçlü ise, illa da doğru olmak zorunda değildir. Fakir ve aciz bir durumdaysa da bu onun yanlış bir insan olduğunu göstermez. Doğruluk, bir insanı elbette kesin bir üstünlüğe taşır. Ama bu üstünlüğün illaki maddi bir yönünün olması gerekmez. Hatta çoğu zaman yanlış olanın hayatta zengin olmaya dair avantajları daha fazladır.

Doğruyu bilen, onu maddiyatın büyüklüğüyle bağdaştırmaz. Bilmeyen ise, onu maddiyatın büyüklüğünde arar. Üstünlük insanın hayatı anlayışındaki incelikte gizlidir. Bunun için kimin, ne tür bir hayatın içerisinde, ne kadar doğru ya da yanlış olabileceği asla belli olmaz. Doğruyu bilen onu arar, bulur. Bulduğu yerde de ona bağlanır kalır. Böylece hayata geliş sebebine kavuşur. Ve kendi gelişimini tamamlar. Bilmeyen ise hep zanneder. Onun bildiği, belirgin bir zannedişten ibarettir. Bu sebepten oldukça temelsizdir. Değişkendir. Menfaate dayalıdır. Kolaylıkla başka bir şeye dönüşebilir. Ve eski halini yalanlar. Bu yalanlayışta kendini bile satabilir. Ama o buna hiç aldırmaz. Çünkü her seferinde kendini hep en doğru zanneder.

Gerçekten doğrunun farkında olmayan, neye inansa saplantı halindedir. İnandığı şeyi zorbalık derecesinde savunur. Ama aslında ne bildiğinin farkında bile değildir. Çünkü o, belirgin bir bilgeliğe sahip değildir. Ve dürüstlük, ahlak ve karakter gibi kavramların kimde, ne şekilde var olabileceğini anlayamaz.

 

Aytekin Mehmet Arslan

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Üşenmediler, pes etmediler, dünyayı değiştirdiler! başlıklı makalemizde dünyayı değiştirenler, dünyayı değiştirmek ve pes etmeden dünyayaı değiştirenler hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir