Beynimiz Kullanıldıkça Çalışır

Written By: Beyin Gücü - Nis• 24•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beyin-3

 

Bilim adamları, kendini diğer organlar gibi yenilemeyen tek organın beyin olduğunu ifade ediyorlar; diğer beden hücreleri yenilenip değişirken, beyin için tek yolun kapasiteyi kullanarak artırmak olduğunu belirtiyorlar. Buna göre, beynini iyi tanıyıp uygun bir şekilde kullanabilenlerin başarılı ve mutlu olma olasılığı artmaktadır.

Bekir Haşimoğlu, görüşlerini şu şekilde ifade ediyor  :” Beyin çalıştırıldıkça gelişecek ancak, boş durdukça gelişmek bir yana var olan zihinsel yeteneklerde zamanla azalma meydana gelecektir. Şimdi şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Herhangi bir travma veya beyinde hasar yapan başka bir hastalık geçirilmediği sürece her insan, hayat boyu geliştirilebilecek ve daha iyi kullanabilecek bir beyinle doğuyor. Zihinsel fonksiyonlar okuyarak, düşünerek, gözlem yaparak, araştırarak, çeşitli problem ve sorunların çözümüne odaklanarak gelişiyor. Bu bağlamda düşünce faaliyetlerinin beynin birinci derecede besin kaynağı olduğunu ifade edebiliriz. Yine ifade etmeliyiz ki, sürekli televizyon izlemek gibi, aynı şeyleri düşünmek ve rutin işlerle uğraşmak beyni sınırlandırmakta ve zihinsel performansı kısıtlamaktadır.”

1981 Nobel Ödülü sahiplerinden Roger Sperry, beynin sol tarafının sözel-mantıksal ve aritmetiksel işlevleri, sağ tarafının ise duygusal, sanatsal işleri yerine getirdiğinden bahsetmektedir..

Heyecan uyandıran ve insanı harekete geçiren bilgiler beyinde daha kalıcı olmaktadır. Geçmişte yaşadığımız heyecanlı, bizi etkileyen, bir şeyler yaptıran olumlu ya da olumsuz olayları daha çabuk hatırlarız. Unuttuğumuz bilgilerin sebebi, bu bilgileri tekrar etmememiz ve kullanmamamızdır. Zihinsel uyarılarımız sayıca fazla olursa, tekrar edilen bilgiler beyinde kalıcı hale gelmektedir. Beynimizde bu şekilde kalıcı hafızaya yazılan bilgiler, protein şifreleri olarak kaydedilir.

 

Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com


Bir önceki yazımız olan Misafir Geldiğinde Yardımlaşma Olmalı mıdır? başlıklı makalemizde evlilikte görev paylaşımları, evlilikte misafir geldiğinde yardımlaşma ve evlilikte yardımlaşma hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir