Beyne Gaz Vermek İçin 20 Teknik

Written By: Beyin Gücü - Nis• 05•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beyne gaz vermek

 

Günlük yaşantımız arasında çok basit egzersizler yaparak, beynimize gaz verebileceğimizi biliyor musunuz! Ünlü bilim dergisi Focus’un 10 önerisine, Beyin Koçu Adem Özbay’ın da 10 önerisini ekledik ve size 20 teknikten oluşan bir liste hazırladık. Hazırlaması bizden, uygulayıp zehir gibi bir hafızaya sahip olmak sizden.

 

* İslerinizi farklı bir sırayla yapın. Hergün gördüğünüz ancak üzerinde düşünmediğiniz eşyaların yerlerini değiştirin.

* Kitapları ortadan sondan okuyun. Sonra okumalarınızı birleştirin.

 

* İşe giderken farklı yollardan gitmeye çalısın. Değişik sokaklardan, farklı caddelerden geçin. Böylece beyninizi otomatik pilot sisteminden çıkarırsınız.

* 1’den 100’e kadar sonra 100’den 1’e kadar değişik şekillerde sayın.

 

* Ormanda geziye çıkıp üçerli beşerli ağaçları sayın. Bir ağacı işaretleyip 1-2 km gittikten sonra tekrar işaretlediğiniz ağacı bulmaya çalışın.
* Sabahları gözleriniz kapalı duş alın. Lifinizi, sabununuzu , şampuanınızı el yordamıyla bulun. Böylece dokunma duyunuz gelişir.

* Sağ elini kullananlar sol, sol elini kullananlar sağ elle diş fırçalamayı, saç taramayı denesin. Beynin farklı bölgeleri uyarılmış olur.

* Aracınıza bindiğinizde gözlerinizi kapatın. Kontağın, sileceklerin, radyonun, el freninin yerlerini düşüncelerinizi yoğunlaştırarak bulun.

* Çalışma masanızda aromalı nesneler bulundurun. Taze ve hoş kokular yeni düşünce çağrışımlarını beraberinde getirir. Değişik kokularda tütsüler yakın. Çeşitli kokular sürün.

* Yabancı dil biliyorsanız filmleri Türkçe altyazı ile izleyip, İngilizcesi ile Türkçe çevirileri karşılaştırın.

 

* Yemeklere her zaman aynı saatte çıkmayın. Bir saat önce ya da sonra çıkarak rutinden kurtulun. Hatta saatinizi farklı kolunuza takın.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

* Arasıra daha önce hiç yapmadığınız yemekleri yapın. Sadece tad alma duyunuzu değil, beyninizi de besleyin. Değişik malzemelerden değişik yemekler ortaya çıkarmaya çalışın.

* Futbol, basketbol, hentbol, tenis gibi sportif karşılaşmaları izliyorsanız faul, ofsayt, skor, atak, taç gibi maçların içinde geçen olayları hafızanızda tutmaya çalışın.

 

* Bulmaca, sudoku, zeka soruları çözün. Elinize sözlük alıp, kelimelerin anlamlarını bilmeye çalışın.

 

* Yemek yerken her zaman aynı sandalyeye oturmayın. Ara sıra ailenizin masadaki oturma düzenini değiştirin.

 

* Bulutları izleyip, bulutların aldığı şekillere anlam vermeye çalışın.

 

* Yolculuk yaparken tabelaları sayın. Kalan km’leri bilmeye çalışın.

 

* Karşılaştığınız insanların yaşlarını, mesleklerini, doğdukları yerleri tahmin edin.

 

* Gideceğiniz yeri kaç adımda gidebileceğinizi tahmin edip, sayarak yürüyün. Her seferinde tahmininize daha da yaklaştığınızı göreceksiniz.

 

* Teybe çok farklı ve tiz sesler kaydedin. Arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde hangi sesin neye ya da kime ait olduğunu tartışın.

 

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Beynin Kapasitesi Nasıl Artırılır? başlıklı makalemizde beynin kapasitesi artırılır mı, Beynin Kapasitesi Nasıl Artırılır ve beynin kapasitesini artırmak için neler yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir