Belagat Cehlin Eline Düşerse

Written By: Beyin Gücü - Nis• 22•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

   incir agaci

    Belagatın çok beliğ bir tarifi vardır. Bilenler bilir. Bilmeyenlere buradan bir kez daha hatırlatmak bizim borcumuz olsun. O zaman borcumuzu ödeyelim.

Belagat, mukteza-yı hâle mutabık davranmaktır. “Bu ne menem bir şey olur?” demeden evvel biz peşi sıra iki hikaye anlatarak mizâh ve latife zevkinizi evc-i âlâya çıkaralım. Ne dersiniz?

Talebenin biri ailesinden uzakta, uzun yıllar medrese talimi gördükten sonra sıcak mı sıcak bir yaz gününde evine avdet etmektedir. Altındaki karakaçanın da hayli yorulduğunu teşhis ile bir ağacın gölgesi altına yorgun vücudunu teslim eder. Uyandığında ne görsün? Karakaçanın yerinde yeller esmekte. Heyecanla sağa ve sola mütehayyir bir şekilde nazarını gezdirirken uzakta tarlasında çalışan gariban bir köylüyü görür. Bir koşuda yanına varır ve köylüye der ki:

– Ben inacır ağacı altında hab-ı gaflette iken bizim çemenderzade gözden gaip olup ru’yetinize vuku bulmuş mudur? Der demez köylü elindeki çapa ile talebeyi bir güzel döver, hâsılı benzetir. Neye uğradığını şaşıran medrese tahsilli mürekkep yalamış, aynı zamanda yutmuş olan hazret kendini kurtarıp soluklandıktan sonra der ki:

– Yahu efendi, ne oluyorsun ki beni böyle madara etmeye meyledersin? Ne suçum var?

Köylü der ki:

– Kaç yıldır ben bu toprağı işlerim. Kimse bana gelip de tapu sormadı. Sen gelmiş tapu sorarsın.

– İyi ama, ben sana tapu sormadım ki…

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

– Ya ne sordun acaba?

– Dedim ki incir ağacı altında uykuya dalmışım. Uyandığımda eşeği yanımda göremeyince telaşlandım. Seni görünce yanına gelip eşeği görüp görmediğini sordum. Hepsi bu.

– İyi de evladım, şunu baştan söylesene ya!

 

Peki, buradaki nükteyi sezebildiniz mi? Gariban köylü, talebenin tevcih ettiği sualdeki “vuku” kelimesini tapu anlıyor ve ip kopuyor. Neticede mesele açıklığa kavuşuyor. Nasıl kavuşuyor? Delikanlı köylünün anlayışına münasip kelimeleri sıralayınca ortalık sütliman. Ne diyelim  “belagat, mukteza-yı hâle muvafakat”mış.

 

Mehmet Akbulut

www.beyingucu.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Başarımızda Ruhsal Gücümüzün Etkileri Vardır başlıklı makalemizde başarı ve ruhsal güç, başarımıza ruhsal gücümüzün etkileri ve inanarak başarmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir