Aşk, Sevgi ve Tensel Çekim Evlilik İçin Yeterli mi?

Written By: Beyin Gücü - Nis• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

evlilik1

Eşim Ahmet Bey’e göre “Tensel temas, aşk ve sevgi” ne anlam ifade ediyordu? Sadece aşk mı, yoksa sadece tensel temas yeterli mi, bunu bilmek istedim. Çünkü tensel uyumla başlayıp daha sonra tensel uyumsuzluk sorunu yaşayan birçok kişiye rastladım. “Eşimden hiç zevk almıyorum. Bana dokunduğu zaman işkence yaşıyorum, eşimin dokunmaması için elimden geleni yapıyorum.” diyen kadınlar çok. Fakat bunu biz beynimizde üretiyoruz. Pozitif veya negatif, bütün enerji yüklemelerini kendimiz yapıyoruz.

Aşk, sevgi ve tensel çekim birer sacayağı gibidir. Bunlar evlilikte olmazsa olmaz, üç ana unsurdur. Fakat karşılıklı özsaygıyı yakalayamadıktan sonra bunların hiçbirinin önemi yoktur. ‘Aşk’ ‘sevgi’ ve ‘tensel çekim’ saygıyla bütünleştiği zaman huzur ve mutluluk daha anlamlı hale gelir. Evlilik oyun değildir. Yuvanın ciddiyetini iyi algılamak lazımdır. Yuva kurulurken, tatlı bir sorumluluk ve paylaşım söz konusudur.

Tensel çekim, yani elektriklenme önemli. Sevgi emektir, emeğin karşılığında sevgi oluşur. Aşk bir anda oluşur, içinde yoğun bir şekilde tensel çekim, duygu yoğunluğu ve kendimizce yüklediğimiz anlamlar vardır. “Ben bu kişiden çok hoşlandım, o zaman âşık olabilirim.” İnsan bu cümleyi birkaç kez tekrarladığı zaman, zaten âşık olur ve ayakları yerden kesilir. Bu tür hisler, bir anda çarpar ve yoğun bir enerji akımı sonucu aşk oluşur. Bu duygu yoğunluğuyla, insan birçok şeyi sadece “zanneder.” Sağlıklı ve mantıklı düşünemez.  Sadece tensel temas ve sadece saygı da yetmez. Hepsi bir bütündür. Saygı, sevgi, aşk;  yıkılmayan bir beraberlik anlamına gelir.

Özellikle gençler, karşılarında etkilendikleri biri olduğunda, “Evleneceğiz, harika bir beraberlik yaşayacağız.” deyip yola çıkıyorlar. Ama çok geçmeden ayrılıklarına şahit oluyoruz. “Neden ayrıldınız, hani her şey çok güzeldi.” dediğinizde, “Yanılmışım, ben öyle zannetmişim.” tarzında açıklamalar duyuyoruz. Dolayısıyla ilişkiler kısa sürüyor. Evlilikte aşk bitmez, heyecan kaybolmaz, yeter ki gerçekten huzur ve mutluluğu yaşamak için evlenilsin.

 

150 Soruda Evlilik/Akis Kitap

www.beyingucu.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Evlilikte Sohbetler Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde evlilikte neler konuşulabilir, evlilikte neler konuşulmalıdır ve evlilikte sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir